
Američania sa v košických oceliarňach zabývali a na východe krajiny expandujú. U.S. Steel Košice sú najväčším stredoeurópskym výrobcom valcovanej ocele, ktorá sa používa aj v automobilovom priemysle. Korporácia nedávno ovládla aj srbskú oceliareň Sartid. FOTO - TASR
Pri americkej ambsáde v Bratislave v stredu neskoro večer zaparkovali vládne bavoráky a do oploteného priestoru začali prúdiť desiatky ľudí - biznismanov, politikov a novinárov.
Šéf americkej diplomacie Colin Powell sa pár minút po desiatej večer cez satelit spojil s veľvyslanectvom a vyhlásil košické oceliarne U.S. Steel za najlepšiu americkú firmu mimo územia Spojených štátov. Túto cenu udeľuje Washington od roku 1999, predvčerom ju spolu s U.S. Steel získala aj nigérijská pobočka petrochemického koncernu Chevron Texaco.
Powell mal slávnostný prejav v Nigérii, na slovenskej strane telemostu stáli oproti nemu americký veľvyslanec Ronald Weiser, medzi premiérom Mikulášom Dzurindom a prezidentom košických oceliarní Christopherom Navettom. V malej miestnosti im obecenstvo robili novinári, televízne štáby a biznismani. Tí po každom bratislavskom aj nigérijskom prejave tlieskali.
„Slovensko je najlepšou krajinou na investovanie na svete,“ vyhlásil veľvyslanec Weiser. „Samozrejme, hneď po Spojených štátoch,“ dodal so smiechom.
Prejav mal na papieri pripravený aj premiér Dzurinda. Angličtinou s výrazným akcentom hovoril k špičkám americkej diplomacie o Pensylvánii, východnom Slovensku a Andy Warholovi. Spomínal, že rodičia najslávnejšieho reprezentanta štýlu pop-art boli z východu krajiny, odkiaľ sa presťahovali do oceliarskej Pensylvánie, a že odvtedy sa aj z východného Slovenska stalo centrum hutníctva.
Okolo jedenástej sa telekonferencia zmenila na recepciu a hostia začali pomaly odchádzať. Na ministra hospodárstva Pavla Ruska čakal šofér vládneho BMW priamo pred americkým plotom v historickom centre hlavného mesta. Autá väčšiny iných hostí parkovali na neďalekom parkovisku.
(tv)