Rusko tak spravil len štyri dni po tom, ako SARIO verejne kritizoval. „Kým susedné Česko jeho agentúra na získavanie investícií prezentovala ako rozvinutú priemyselnú krajinu, Slovensko malo obraz agrárneho štátu,“ povedal podľa Národnej obrody Rusko v pondelok, po návrate z juhokórejského sídla Hyundai. „Mali by tam byť ľudia, ktorí vedia reálne aj niečo robiť,“ citovala Ruska agentúra SITA.
Balko bol v úlohe šéfa SARIO len pol roka. Rozhodnutie ministra nechcel komentovať. „Neprospelo by to, zvlášť teraz nie, keď má prísť Hyundai,“ povedal SME Balko. Do funkcie ho v apríli dosadil bývalý minister hospodárstva Róbert Nemcsics. „Nepoznám dôvody odvolania, takže sa k nim nemôžem vyjadriť,“ hovorí Nemcsics, hoci kritiku Pavla Ruska na adresu SARIA zaznamenal. „Pokiaľ viem, tak v nej bolo niekoľko vecí, ktoré mohla SARIO ľahko zargumentovať,“ myslí si Nemcsics.
Zhodnotil i prácu odvolaného Balka: „Keď som SARIO preberal, bola to nekonsolidovaná agentúra a nebola výlučne zameraná na prílev zahraničných investícií. Pod vedením Balka sa ju podarilo skonsolidovať, rozdeliť činnosť a zaviesť štandardy do systému práce. Netvrdím, že sa dosiahlo maximum, ale zaznamenal sa významný posun,“ hovorí Nemcsics.
Medzi názormi na prácu SARIO od jej existencie dominovala kritika, ku ktorej sa pred časom pripojila aj Európska delegácia na Slovensku. Podľa ekonomického analytika Tatra Banky Roberta Pregu neexistuje priama súvislosť medzi činnosťou agentúry a prílevom investícií. „Keď sa v príleve investícií zaostávalo, prisudzovalo sa to širším súvislostiam - celkovému politicko-ekonomickému imidžu Slovenska a neskoršie zmeny na celoštátnej úrovni zrejme pre oživenie investícií znamenali viac ako práca agentúry,“ povedal Prega.
Obdobu SARIO v Česku považuje za dobrý príklad potrebnosti takejto inštitúcie. „Odviedli veľa práce, a to je jeden z faktorov, na ktorých veľa záleží. Prichádzajú ako prví do styku s investorom, poskytnú mu prvý balík informácií a zanechávajú kľúčový prvý dojem,“ dodal Prega. Podľa Roberta Nemcsicsa potrebuje SARIO svoj vlastný zákon, aby sa mohla priblížiť k „ideálnemu stavu“. „V zákone musia byť jasne dané kompetencie, aby SARIO nebolo len prívesok ministerstva hospodárstva. Mala by fungovať v úzkej spojitosti s Eximbankou, aby mohla podporovať aj proexportné aktivity,“ poznamenal Nemcsics.
Povedali o SARIO
Ministerstvo financií SR
„SARIO doteraz neplnilo na 100 percent úlohu, ktorú malo. Slovensko potrebuje modernú a dravú organizáciu s jasným cieľom - zahraničné investície.“
(Názor ministerstva sprostredkoval hovorca Peter Papanek).
Pavol Rusko, minister hospodárstva
„Mali by tam byť ľudia, ktorí vedia reálne aj niečo robiť.“
(Po návrate zo Soulu, kde navštívil Hyundai).
Róbert Nemcsics, exminister hospodárstva
„Pod vedením Balka sa ju podarilo skonsolidovať, rozdeliť činnosť a zaviesť štandardy.“ (jj, sita)
Z popisu práce SARIO
* podporovať investičné projekty zahraničných investorov,
* pomoc investorom pri projektoch na zelenej lúke,
* pomoc zahraničným firmám pri hľadaní kontaktov,
* pomoc pri hľadaní pozemkov a dodávateľov,
* pomoc pri utváraní pracovných miest a rekvalifikácie,
* vedenie databázy investičných spoločností, pozemkov a budov,
* poskytovanie informácií o slovenských spoločnostiach a trhoch.
Doterajší šéfovia SARIO
jún 2000
Roman Minarovič (generálny riaditeľ)
Alan Sitár (predseda predstavenstva)
január 2002
Artur Bobovnický (generálny riaditeľ)
marec 2003
Ladislav Balko
(generálny riaditeľ)
október 2003
Ján Bajánek
(poverený vedením)