BRATISLAVA - Do novej obchodnej súťaže o majoritný podiel v Slovenských liečebných kúpeľoch Piešťany by sa mali zapojiť aj firmy, ktoré neuspeli v prvom, predvčerom zrušenom tendri. Spoločnosť, ktorá za kúpele ponúkala Fondu národného majetku údajne 1,9 miliardy korún, čo bolo spomedzi ostatných uchádzačov najviac, popiera informácie o jej previazanosti s ruskými alebo arabskými podnikateľskými kruhmi.
„Nie je to pravda. Jediné, k čomu sa v tejto fáze môžem vyjadriť, je to, že sa budeme určite o piešťanské kúpele uchádzať aj v novom tendri,“ tvrdí pracovníčka tejto spoločnosti. Podľa nej iniciujú predstavitelia spoločnosti stretnutia so slovenskými politickými špičkami.
Podľa informácií denníka SME sa výberovej komisii nepáčilo na tomto záujemcovi, že peniaze, ktoré sľuboval zaplatiť za piešťanské kúpele, mali na účet FNM pritiecť z banky so sídlom v tureckej časti Cypru. Komisia požiadala o názor Národnú banku Slovenska, ktorej sa nezdala táto forma finančného krytia dôveryhodnou.
Ďalším zo záujemcov o najlukratívnejšie slovenské kúpele mala byť firma patriaca do skupiny Penta. Jej predstavitelia to odmietajú. „Naozaj som si to dôsledne preverovala a musím vás sklamať - žiadna z našich spoločností sa o kúpele Piešťany neuchádzala,“ povedala včera hovorkyňa Penta Group Andrea Straková.
Penta sa v nedávnej minulosti stretla pri pokuse o privatizáciu s ťažkosťami, čo odborníci prisudzujú politickej neakceptovateľnosti jej mena ako mena privatizéra. Dôkazom je neúspešný predaj Slovenskej plavby a prístavov, čo najprv získala dcérska firma Penty, čo sa následne stalo politicky nepriechodným a tender na tento podnik sa opakuje.
Posledným z troch záujemcov prvého, neúpešného tendra je podľa neoficiálnych informácií zahraničný koncern, zastrešujúci niekoľko veľkých kúpeľov. Jeho zástupcovia však stále mlčia.
FNM by chcel podľa nedávneho vyjadrenia jeho hovorkyne Tatjany Lesajovej poznať meno privatizéra piešťanských kúpeľov ešte v tomto roku. Nový tender bude mať však pravdepodobne zmenené podmienky. Zmena by sa mala týkať skrátenia termínu platby kúpnej ceny. Tieto peniaze FNM následne poukáže rezortu zdravotníctva, ktorý z nich zaplatí časť dlhov nemocníc.
TOMÁŠ VELECKÝ