Ministerstvo školstva a financií pritom ešte pracujú na novom modeli spoplatnenia celého vysokoškolského štúdia a majú ho vláde predložiť do konca novembra.
Brestenská tvrdí, že jej návrh aspoň prechodne odstráni „korupčnú situáciu“. O výške poplatku by rozhodli fakulty a počet prijatých externistov by bol ohraničený.
Proti návrhu je minister školstva Martin Fronc aj generálny riaditeľ sekcie vysokých škôl Peter Mederly, podľa ktorého návrh „nemá žiadne racionálne jadro“.
Fronc nedávno verejne pomenoval štyri fakulty, ktoré porušujú zákon o vysokých školách „spoplatnením“ externého štúdia napríklad tým, že od študentov vyberajú finančné dary. Ministerstvo chce tento problém riešiť systémovo, preto Fronc považuje Brestenskej návrh za „určité zaucho“, lebo nepriamo legalizuje súčasný nezákonný stav, povedal pre TASR.
S Brestenskou nesúhlasí ani predseda výboru Ferdinand Devínsky z koaličnej SDKÚ. „Ide o nebezpečný precedens, ktorý zasiahne do srdca akademických slobôd a ohrozí autonómiu vysokých škôl,“ povedal.
Návrh novely zákona o vysokých školách zatiaľ bez ustanovenia o zavádzaní poplatkov prerokujú poslanci v októbri. Študenti by mali platiť za štúdium až od 1. septembra 2004.
Parlamentný výbor pre vzdelanie odporučil včera poslancom, aby schválili vznik maďarskej Univerzity Jánosa Selyeho v Komárne od 1. januára 2004. Bude mať tri fakulty a to ekonomickú, pedagogickú a reformovanú teologickú.
TOMÁŠ SZMRECSÁNYI