
Taliansky premiér Silvio Berlusconi si ešte viac ako slovenský premiér Mikuláš Dzurinda (vpravo) želá uzavrieť dohodu o ústave do decembra.
FOTO - TASR/AFP
BRUSEL - „Nie je to deň rozhodnutí, ale počúvania a diskusie,“ povedal pred včerajším summitom Európskej únie v Bruseli predseda Európskeho parlamentu Pat Cox. Lídri 25 krajín budúcej rozšírenej únie na ňom v podstate len zopakovali svoje pozície spred dvoch týždňov, keď sa začala mimovládna konferencia.
„Pre Slovensko je najdôležitejšie, aby malo svojho zástupcu v Európskej komisii,“ zopakoval slovenské stanovisko premiér Mikuláš Dzurinda. Dal tiež najavo, že by pre Bratislavu nepredstavovalo zásadný problém ani to, ak by po roku 2009 medzi komisármi „rotovali“ hlasovacie práva, ako sa píše v návrhu európskej ústavnej zmluvy.
„Čo krajina, to komisár - a podľa možnosti komisár, ktorý bude mať rovnaké práva, aby sa na postavení komisára najlepšie odzrkadlila rovnosť členských krajín únie,“ povedal Dzurinda. Ešte pred summitom prekvapil vyhlásením, že od bruselského rokovania čaká ďalší krok ku konečnej dohode o znení ústavy.
Rokovania však naznačili čosi iné. V kuloároch sa začína hovoriť, že je možné, že sa nenaplní optimistický scenár Talianska, ktoré by chcelo mať text ústavnej zmluvy pod strechou už v decembri. Taliani preto zburcovali svoje sily a na budúce rokovanie o ústavnej zmluve v novembri prinesú kompromisný návrh znenie ústavnej zmluvy.
Európski lídri sa včera opäť nezhodli na dvoch základných otázkach - počte komisárov a systéme hlasovania.
Podľa Dzurindu by najlepšie bolo zachovať systém zo zmluvy z Nice a 25 rovnoprávnych komisárov, pretože rotácia hlasovacích práv by rozhodovanie komplikovala. Ale ani iné riešenie by nepovažoval za „dramatické“, svojho „ministra v európskej vláde“ budú noví členovia mať prinajmenšom do roku 2009 a ďalšie východisko sa dá nájsť. Dzurinda si „nesmierne“ želá prijatie textu ústavy na decembrovom summite a nepokladá sporné otázky za také, aby ústavu zlomili.
Milan Syruček, čtk, a reuters