školstve a školskej samospráve. K obom zákonom totiž poslanci počas stredajšieho a čiastočne i dnešného rokovania prijali rad pozmeňujúcich návrhov, ktoré si však môžu navzájom odporovať. Preto chcú dať návrhy posúdiť právnikom a o zákonoch budú členovia výboru v rokovaní pokračovať v stredu, 22. októbra.
Jedným z problematických bol pozmeňujúci návrh poslanca Dušana Čaploviča (Smer), ktorý v zákone o financovaní škôl zaradil základné umelecké školstvo (ZUŠ) medzi základné a stredné školy, čiže bezplatné. Dnes však v zákone o štátnej správe v školstve a školskej samospráve prešiel poslankyni Beáte Brestenskej (ANO) návrh, aby sa poplatok za ZUŠ zvýšil z navrhovanej jednej až šiestich korún na jednu až 29 korún za hodinu. Minister školstva Martin Fronc sa domnieva, že takýchto protichodných pozmeňovacích návrhov je viac. Poslancov upozornil, že ak budú trvať na svojich stanoviskách a niektoré návrhy nestiahnu, tak bude nútený zákon o financovaní stiahnuť z rokovania parlamentu. Aj preto sa členovia výboru v najbližších dňoch stretnú s ministrom, aby "vyčistili" oba zákony. V súvislosti s pozmeňujúcimi návrhmi k ZUŠ sa Fronc domnieva, že väčšina z nich je výsledkom lobingu umeleckých škôl.
Parlamentný výbor sa dnes zaoberal aj novelou vysokoškolského zákona. Spoločnú správu k nemu by mal prijať v stredu na budúci týždeň. Ak ju odporučí schváliť aj s pozmeňujúcimi návrhmi a plénum ich tiež odhlasuje, budú externí študenti platiť za štúdium. Navrhla to poslankyňa B. Brestenská, ktorá tak chcela napraviť súčasné nelegálne platenie za externé štúdium. Výšku poplatku by pritom určovala vysoká škola, avšak maximálne by to mohol byť päťnásobok súčasných nákladov na študenta, teda 35 000 korún. Zároveň chce Brestenská limitovať počet externistov. Predseda výboru František Devínsky (SDKÚ) v súvislosti s vysokoškolským zákonom upozornil, že poslanci schválili pripomienku, ktorá umožňuje ministrovi odňať univerzite právomoci len na základe vyjadrenia reprezentácie vysokých škôl. To nebude pre ministra záväzné, čo je podľa Devínskeho nebezpečný precedens a zásah do akademických slobôd.