
FOTO - INT
rukou - maňána. Čo je dnes, je to hlavné. Včera to bol futbal.
Slovenské ligové návštevy by sa v kotle „nového poľa“, ako môžeme Nou Camp (kapacita 98 109 divákov) voľne v preklade pomenovať, doslova stratili. Predpovede pred včerajším zápasom hovorili o návšteve nad 50-tisíc divákov.
Katalánci futbal milujú a radi naň chodia. Málokto asi vie, že Nou Camp postavili vlastne kvôli Slovákovi Ladislavovi Kubalovi, ktorého pri storočnici FC Barcelona vyhlásili za najlepšieho hráča klubu v histórii. Brilantný technik a strelec (zomrel vlani 17. mája) lákal toľko divákov, že sa nezmestili na starý štadión, a postavili nový. Ladislao, ako svojho miláčika volali, žil až do svojej smrti v mestečku Callela neďaleko Barcelony, ale v strede katalánskej metropoly je ešte stále krčmička, ktorá patrila jeho priateľke Tine a kam pravidelne chodieval. Trénoval FC Barcelonu jedenásť rokov - najdlhšie v histórii - bol španielskym reprezentačným kormidelníkom. Svetobežník má na konte šesť štartov za Československo, tri za Maďarsko a 19 za Španielsko. Prečo si Nou Camp tak trochu privlastňujeme? Keď Kubala oslavoval 65 rokov a v hľadisku zbadal skupinu slovenských známych, potešil sa, prišiel k nim a povedal: „Dobre, že ste tu. Môj dedo mi vždy prízvukoval - Laci, nezabudni, ty si Slovák.“
Katalánci milujú víťazstvá, ale odjakživa sa o nich vraví, že vedia aj trpieť. Dohromady to dáva svojskú filozofiu, že najviac ľúbia urputné, vydreté víťazstvá. Hokejový expert Ján Mitošinka, ktorý svojho času trénoval v FC Barcelona hokej (a Kubala futbal - Laci vraj vtedy s úsmevom vravieval: Slováci držia Barcu), to ilustroval na príklade. Jeho zverenci viedli 5:1 a mohli udržiavať vysoký náskok. Dovolili však súperovi vyrovnať, ale v dramatickom závere strhli víťazstvo na svoju stranu. Takýto triumf ich vraj teší obzvlášť.
Futbalisti Matadoru Púchov sú vôbec prvým slovenským mužstvom, ktoré sa predstavilo na Nou Campe. Sprevádzal ich tlmočník Milan Trgala z Piešťan, svojho času plavec v klube Martiny Moravcovej, ktorý už 15 rokov pracuje vo firme na kontrolu tlakových potrubí v Španielsku. Je verným fanúšikom Barcelony. Pred stretnutím nám zdôrazňoval, že Barcelona nikdy nepodceňuje súpera, hoci by bol akýmkoľvek outsiderom. Majú k rivalovi úctu. Včera chceli vyhrať, postúpiť, ale dopredu nepochovávali a neznevažovali protivníka. Ako prejavuje barcelonský fanúšik nespokojnosť? Piskotom, urážkami, hádzaním predmetov na plochu? „Nie,“ vraví Milan, „vtedy vytiahnu biele šatky a začnú nimi mávať, čo je znak nespokojnosti.“ V uplynulej sezóne sa Nou Camp často belel. Barcelona prehrávala a aj preto prišlo k výmene prezidenta klubu.
Nou Camp je neuveriteľne veľký kotol. „Peklo, čertova pec,“ ako povedal útočník Mário Breška s obavami v hlase, aby v ňom Púchovčanov neuškvarili. Pozoruhodná je mix-zóna pre rozhovory s hráčmi po zápase. Nachádza sa v priestoroch múzea FC Barcelona a sú v nej na stene desiatky portrétov bývalých hráčov katalánskeho veľkoklubu. Tí akoby na stene počúvali, čo ich nasledovníci vravia po jednotlivých stretnutiach.
Tam sa odohrávali aj včera rozhovory po premiére slovenského tímu na tak trochu aj slovenskom Nou Campe.
JÁN MIKULA, Barcelona