
FOTO – ARCHÍV
Vaša organizácia dlhodobo upozorňuje na potrebu komplexnej zmeny volebného zákona a v rámci nej aj na zavedenie možnosti voliť zo zahraničia. Prečo?
„Je niekoľko dôvodov. V prvom rade na absenciu takejto úpravy sa nám roky sťažujú priamo dotknutí občania - pri posledných parlamentných voľbách si niektorí z nich kvôli voľbám museli doslova meniť letenky. Pritom možnosť voliť zo zahraničia existuje v drvivej väčšine štátov Európy, z našich susedov ju nemajú už iba v Maďarsku. Demokratický právny štát by mal vychádzať svojim občanom pri napĺňaní ich základných práv maximálne v ústrety. Už dnes študujú či pracujú v zahraničí desiatky tisíc občanov Slovenska, a po našom vstupe do Európskej únie toto číslo ešte porastie. Napokon, aj tesný výsledok účasti pri nedávnom euroreferende ukázal na dôležitosť hlasu každého jedného občana, ktorý sa chce vyjadriť.“
Ministerstvo vnútra pripravilo úplne nový volebný zákon, ktorý zrejme aj pod vplyvom tlaku občianskych organizácií ráta už i s tzv. korešpondenčnou voľbou zo zahraničia. V minulom volebnom období však všetky podobné snahy stroskotali. Myslíte si, že možnosť voliť poštou bude tentoraz prijatá?
„Uvidíme. Na rozdiel od minulého volebného obdobia sa však zavedenie voľby v zahraničí dostalo aj priamo do programového vyhlásenia vlády a prinajmenšom koaličné strany by teda návrh mali podporiť. Všimnúť si treba aj fakt, že návrh tentoraz nepredkladajú poslanci, ale priamo rezort vnútra. Navyše, nový ministerský návrh rieši aj celý rad ďalších dier v dnešnom archaickom volebnom zákone. Otázny teda zostáva postoj tých politických subjektov, ktorým vyhovuje súčasný stav.“
Aký je návrh nového volebného zákona z vášho pohľadu?
„Ministerský návrh je v zásade veľmi komplexným právnym predpisom, upravuje nanovo napríklad aj problematiku tzv. preferenčných hlasov, počty volebných krajov, kampaň v súkromných médiách či postavenie volebných pozorovateľov. V časti venovanej voľbe zo zahraničia sa takpovediac učíme na českých chybách, keď návrh ide cestou komfortnejšieho a efektívnejšieho hlasovania poštou, a nie ťažšie dostupného hlasovania cez zastupiteľské úrady, zavedeného aj u našich západných susedov. Škoda len, že prichádza až teraz a že s princípom korešpondenčného hlasovania sa zatiaľ neráta pri budúcoročných voľbách do Európskeho parlamentu, či pri voľbe prezidenta. Mimochodom, skúsenosti ukazujú, že úspešnosť tohto inštitútu v praxi bude do veľkej miery závisieť od stupňa technickej náročnosti pre občana.“
Čiže čím jednoduchšie, tým lepšie?
„Presne tak. A práve preto by sa ešte malo o podrobnostiach súvisiacich s hlasovaním poštou diskutovať. Len v diskusii so všetkými zainteresovanými sa totiž možno vyvarovať potenciálnych chýb. Z tohto pohľadu je celý návrh nového volebného zákona pripravovaný tak trochu od stola. Dúfame však, že sa to v ďalšom legislatívnom procese zmení k lepšiemu.“
Aké ďalšie kroky teda navrhujete?
„Je veľmi dôležité otvoriť verejnú diskusiu o novom volebnom zákone. Naše združenie ponúka občanom možnosť vyjadriť sa k voľbe zo zahraničia, zistiť ich názory a tlmočiť ich zákonodarcom. Aj po schválení volebného zákona v parlamente bude aplikačná prax veľmi závisieť od schopnosti štátu zabezpečiť dostatočnú informačnú kampaň smerom k občanom práve aj cez slovenské zastupiteľské úrady v zahraničí. Ak to teda má mať zmysel, treba sa dobre pripraviť.“
(Združenie Občianske oko organizuje verejnú diskusiu o zavedení možnosti hlasovania v celoštátnych voľbách pre občanov SR aj v zahraničí. Ďalšie informácie na www.obcianskeoko.sk)