MOSKVA – Ruské deti sa majú čo nevidieť chopiť zbraní. Z rozhodnutia poslancov Štátnej dumy ich čaká povinná výučba základov vojenskej prípravy. Príslušnú zmenu zákona o školstve schválila koncom minulého týždňa v prvom čítaní dolná komora ruského parlamentu. Vojenské vyučovanie má byť zavedené v štátnych aj v neštátnych školských zariadeniach. V súkromných školách ho majú hradiť rodičia, v štátnych ministerstvo školstva. Do ruských škôl by sa tak mali vrátiť militantné prvky príznačné pre obdobie sovietov.
Proti uzákoneniu vojenskej prípravy sa postavil len Zväz pravicových síl (SPS) a Jabloko. „Duma ženie spoločnosť opäť k militarizácii,“ komentoval schválenie zmeny zákona poslanec za Jabloko Alexander Šišlov.
Vojenskú výučbu budú musieť absolvovať všetci chlapci v deviatej a desiatej triede. Známka z vojenskej výučby má byť zapísaná aj do záverečného vysvedčenia. „Chlapci musia odmalička privoňať k prachu, naučiť sa ovládať zbraň a zvyknúť si na zvuk streľby,“ vyhlásil na zasadaní dumy iniciátor návrhu, penzionovaný generál Nikolaj Bezborodov. Ruské deti by sa podľa neho mali už v škole naučiť rozmontovať a zložiť samopal, pochodovať, navliekať plynovú masku či reagovať na jadrový a chemický útok.
Prezident Vladimir Putin pred časom sľúbil, že obdobie vojenskej služby sa bude postupne znižovať. Od roku 2007 by Rusi údajne mali slúžiť už len jeden rok. Aby sa v tejto situácii neznížil stav armády, musí sa zvýšiť počet brancov. Pre armádu vraj bude výhodnejšie, keď budú nastupovať vycvičení už zo školy.
Vojenská výučba v školách sa začala praktizovať v bývalom ZSSR v roku 1939. Hlavným cieľom prípravy bol boj proti vnútornému nepriateľovi. Učiteľom bol penzionovaný dôstojník, ktorý dostával vysoký plat a mal funkciu námestníka riaditeľa školy. Bol nadriadený prostým učiteľom a zodpovedal za vojenskú a vlasteneckú výchovu žiakov. Podieľal sa na príprave posudkov a odporučení na vysoké školy. Dnes však poslanci upozorňujú, že cieľom výučby je pripraviť ruskú mládež na lokálne konflikty vnútri Ruska.
Autor: ALEXANDRA MALACHOVSKÁ, čtk