
Pakistanské bezpečnostné sily zatýkajú príslušníkov al-Káidy pri hraniciach s Afganistanom. Začiatkom mesiaca tam objavili veľkú bunku organizácie. FOTO– ČTK/AP
Napriek snahe západných spravodajských služieb odhaliť jej tajomstvá a odhodlaniu niekoľkých politických lídrov zničiť ju, silnie personálne, finančne aj vplyvom.
Iránsky špecialista na terorizmus a editor francúzskeho periodika Politique Internationale Amir Taheri dokonca tvrdí, že al-Káida medzi svojimi priaznivcami šíri scenár ovládnutia niektorých krajín náboženskými režimami. Cieľmi sú Pakistan, Indonézia, Jemen a Somálsko.
Podľa amerického denníka Washington Post sa v štruktúre al-Káidy čoraz významnejšie presadzuje jeden z bin Ládinových potomkov, 24-ročný Saad. Je pokračovaním rodovej línie a mnohí analytici tvrdia, že mladý muž, ktorý sa ako chlapec zúčastnil na otcovom ťažení v Afganistane, je priamo spojkou s Usámom bin Ládinom. Ten mlčí, a tak sa jeho trúbou stal Saad.
Saad bin Ládin v súčasnosti vraj operuje z Iránu. Sídli pri hraniciach s Afganistanom a je pod ochranou elitných Jeruzalemských síl (v arabskej verzii Sily al-Kuds). Organizácia je jednou z piatich súčastí Islamských revolučných gárd. Gardy sú pod priamou kontrolou iránskeho najvyššieho duchovného ajatolláha Chomejního.
Vláda v Teheráne odmieta obvinenia, že poskytuje útočisko bin Ládinovmu synovi a ďalším operatívcom al-Káidy. Na Chomejního „gardistov“ nemá žiadny vplyv a ako sama priznáva, nemôže kontrolovať svoje dlhé hranice a monitorovať pohyb militantov.
Faktom je, že neurobila nič so žiadosťou Saudskej Arábie, aby vydala členov al-Káidy pripojených na útok v Rijáde, aj keď ich zadržiavala vo väzení. Saudská Arábia má tiež svoj podiel na tom, že sa nedarí al-Káide zovrieť krk. Stále sa považuje za financmajstra terorizmu.
Napriek tomu, že sa prijali stovky zákonov, zmrazili tisícky bankových kont a zatvorili všemožné „charitatívne organizácie“, al-Káida má stále dosť peňazí na to, aby najímala nových ľudí, organizovala nové útoky aj komplikované ukrývacie manévre svojich lídrov.
Saudskí Arabi síce zakázali praktiky obchodu z „rúčky do rúčky“– teda presunov peňazí bez asistencie bánk a potvrdeniek. Miestni pozorovatelia však tvrdia, že tento 1700 rokov starý zvyk sa nedá zrušiť vládnym nariadením. Ak by sa to aj podarilo, zatvorila by sa len jedna z pokladníc al-Káidy.
V Pakistane, Afganistane, Indonézii a štátoch zálivu však neexistuje sila, ktorá by to dokázala.
JANA MIKUŠOVÁ