
Ján Pavol II. FOTO – REUTERS
Pred 25 rokmi sa Ján Pavol II. stal pápežom, oslavy poznamenáva jeho zdravotný stav a špekulácie o jeho nástupcoviDo Vatikánu sa zbehli lídri katolíckej cirkvi, politici aj veriaci. Včera sa na Námestí svätého Petra začali oslavy 25. výročia nástupu pápeža Jána Pavla II. do úradu.
Ak nepočítame prvého pápeža, apoštola Petra, je Karol Wojtyla len tretím pápežom, ktorý zažije strieborné jubileum ako hlava cirkvi. Pred ním ho dosiahli iba Pius IX. (1846-78), ktorý bol pápežom 31 rokov a Lev XIII., ktorý prežil svoje strieborné jubileum v roku 1903 o päť mesiacov.
Oslavy
Vatikánska kúria a katolícka cirkev po celom svete pripravila množstvo slávnostných akcií. Vo Vatikáne sú už všetci kardináli a predsedovia biskupských konferencií z celého sveta, aby počas štyroch dní rokovali o najaktuálnejších otázkach katolíckej cirkvi, ako sú rodina, misie, kňazi, ekumenizmus, pokoj vo svete. Vzhľadom na zdravotný stav sa pápež na ojedinelom kolégiu osobne nezúčastní, v sobotu si však vypočuje záverečné posolstvo.
Dnes predpoludním Ján Pavol II. podpíše dokument pojednávajúci o službe biskupov a prednesie príhovor. Večer o šiestej, takmer na hodinu presne 25 rokov po tom, čo ho kardináli zvolili, odslúži slávnostnú omšu za účasti stoviek prominentných hostí a tisícov pútnikov z celého sveta.
Vďačný za minulosť
Konferencie a slávnosti sa konajú po celom svete, do Vatikánu prichádza množstvo gratulácií. Pápež dostal k výročiu poštovú známku vydanú poľskou a vatikánskou poštou, Pápežská lateránska univerzita založila Katedru Karola Wojtylu. Taliansko sa rozhodlo uctiť si Jána Pavla II. ako „najvýznamnejšieho predstaviteľa talianskeho jazyka vo svete“ a zorganizovalo sériu diskusií a prednášok o „talianskosti“ poľského pápeža.
Samotný oslávenec svoje jubileum pokladá za dôkaz veľkej Božej lásky a milosti. „Na uplynulých 25 rokov myslím s vďačnosťou,“ povedal tento víkend pred pravidelnou modlitbou Anjel Pána, a pripomenul prvý Anjel Pána, ktorý sa modlil v deň svojej slávnostnej inaugurácie 22. októbra 1978.
Zdravie
Pred dvadsiatimi piatimi rokmi Karol Wojtyla bez problémov zvládol trojhodinovú náročnú ceremóniu, a po jej skončení ešte napriek protokolu kúrie požehnával chorých na námestí a niekoľkokrát z okna mával jasajúcemu davu. Dnes 83-ročný pápež už len s veľkou námahou číta svoje prejavy a úsmev, ktorým si získaval davy na celom svete, vystriedal výraz utrpenia.
Viac ako atléta na Petrovom stolci, ako ho kedysi nazval jeho životopisec, dnes Ján Pavol II. pripomína trpiaceho Krista na kríži.
Jeho fyzické schopnosti výrazne poznačili roky práce, následky atentátu z roku 1981, ochorenia kĺbov a Parkinsonova choroba. Stále však pozorne vníma, premýšľa a podľa jeho okolia stále má posledné slovo v tom, čo urobí. Je rozhodnutý zostať na svojom poste až do smrti. „Z kríža nemožno zostúpiť,“ vyhlásil.
Ako ho zvolili
Kardináli sa v roku 1978 v konkláve v Sixtínskej kaplnke ocitli už druhý raz v priebehu dvoch mesiacov. Albino Luciani, Ján Pavol I. bol v úrade len 33 dní.
Spočiatku sa mali rozhodovať medzi janovským arcibiskupom Sirim, ktorý bol v predchádzajúcom konkláve druhý za Albinom Lucianim - a florentským arcibiskupom Benellim. Výsledok však prinieslo až hlasovanie 16. októbra popoludní - kardinál Wojtyla prekročil potrebnú hranicu 75 hlasov, získal ich 97 zo 111.
„Vyzeral v tej chvíli zúfalo smutný,“ cituje pápežov životopisec George Weigel kardinála Huma. Voľbu však prijal bez zaváhania a zvolil si meno svojho predchodcu.
„Ako sa to meno vyslovuje?“ opýtal sa údajne kardinál Felici, ktorý mal z balkóna Chrámu sv. Petra oznámiť svetu meno nového pápeža. „Strašné meno.“ (mar)