
Palestínsky policajt kričí na ľudí zhromaždených okolo zničeného amerického auta. FOTO - REUTERS
Hoci v minulosti boli medzi obeťami teroru cudzinci, včerajší útok na konvoj s americkými diplomatmi v pásme Gazy je podľa odborníkov na terorizmus raritou. Analytik izraelského spravodajského servera Debka ho označuje za rovnako zlomový ako augustový útok na budovu OSN v Bagdade.
K útoku sa v telefonáte agentúre AFP prihlásil Výbor ľudového odporu - ide o organizáciu vytvorenú z členov hlavných palestínskych teroristických organizácií. Vraj sa pomstili za izraelské akcie v Rafahu. Nie je však zrejmé, prečo zasiahli Američanov.
Hľadajú sa aj iné motívy: ide o pomstu za americkú podporu Izraela pri útoku na palestínsky tábor v Sýrii alebo o odkaz Američanom, že blokovanie protiizraelských rezolúcií v OSN dosiahlo kritickú hranicu?
Nešlo o prvý pokus atakovať vozidlá označené diplomatickými značkami. Pred štvrťrokom vybuchla pod americkými autami bomba. Vtedy sa nikto nezranil.
Včerajší výbuch bomby pri benzínovej stanici na okraji Bajt Lahíje v pásme Gazy si vyžiadal najmenej tri ľudské životy. Diaľkovo riadená bomba explodovala v momente, keď konvoj troch amerických áut prechádzal okolo benzínovej stanice. Zomreli traja Američania - pracovníci bezpečnostnej služby, ktorá zaisťovala prevoz diplomatov.
Informácie, že v konvoji bol americký vyjednávač pre Blízky východ John Wolf, Američania odmietajú. Izraelské médiá však špekulujú, že tam bol.
„Útok si vyžadoval dlhodobé, precízne spravodajské a logistické prípravy. Určite ho nenaplánovali cez noc,“ opísal izraelskému rádiu Aruc 7 okolnosti ataku vyšetrovateľ teroristických útokov. Povedal tiež, že veľmi pripomína útoky na americké ciele v Iraku.
Špecialista televízie FOX plukovník David Hunt odhadol, že vzhľadom na ťažké poškodenie pancierových áut mala nálož najmenej 75 kilogramov.
Podľa Jeruzalema je útok dôkazom, že palestínsky terorizmus nezasahuje len Izraelčanov.
Na palestínsku samosprávu sa vzniesli požiadavky Američanov, ale aj Európskej únie, aby incident vyšetrila a potrestala vinníkov. Premiér Kurája aj prezident Arafat útok odsúdili. Prominentný palestínsky politik Saíb Irikát povedal, že útok bol nešťastný, pretože v konvoji boli ľudia, ktorí prišli do Gazy vyberať študentov na štipendijné programy Fulbrightovej nadácie.
Očakáva sa, že do Gazy prídu vyšetrovatelia FBI. Američania už včera zbierali stopy. Dostali sa do potýčky s palestínskou mládežou, ktorá na nich hádzala kamene a vykrikovala: „Alah Akbar“.
Včerajší útok je významným posunom v stratégii teroristických skupín. Tie doteraz dodržiavali taktiku: ruky preč od Američanov. Dôvody boli dva: obava zo straty aj tak obmedzených amerických sympatií pre palestínsku vec a prezentácia konfliktu ako národnooslobodzovacieho boja proti „okupantovi“ - Izraelu.
JANA MIKUŠOVÁ