
Vláda nedávno znovu otvorila tender na predaj elektrární, aby do procesu mohli vstúpiť ďalšie spoločnosti, ktoré by mali záujem aj o atómové elektrárne. V pôvodom tendri narazilo Slovensko na nezáujem o túto časť aktív dominantného výrobcu elektriny. Mená potenciálnych investorov, ktorí túto možnosť využili, vláda nechce prezradiť. Podľa neoficiálnych správ zatiaľ má o atómové elektrárne záujem len česká firma ČEZ. FOTO - TASR
O privatizáciu elektrární sa zaujímajú ruské štátne podniky, vidia v nich bránu do EurópyBRATISLAVA - Do otvoreného tendra na predaj Slovenských elektrární sa možno prihlásia Rusi. Svoj záujem o privatizáciu predbežne potvrdili Moskvou kontrolované energetické koncerny Gazprom a RAO Unified Energy System. Gazprom je najväčším plynárenským podnikom, RAO UES je najväčším výrobcom elektriny na svete.
„Skúmame možnosť našej účasti v tendri,“ citovala hovorcu RAO UES Andreja Egorova agentúra Bloomberg. „Je možné, že dáme ponuku spolu s inými spoločnosťami,“ naznačil možnosť vytvorenia silného konzorcia s ďalším investorom. Podľa ruských médií by ním mal byť plynárenský koncern Gazprom, jeho hovorca to potvrdil.
Slovensko je pre obrie ruské energetické spoločnosti zaujímavou destináciou. „Je to časť Európy, a tento región je zaujímavý pre možnosti exportu elektriny,“ povedal Egorov.
Gazprom aj RAO UES sú podniky ovládané ruskou federálnou vládou. Je teda možné, že Slovensko predá štátne elektrárne konzorciu štátnych podnikov z inej krajiny. „Z nášho pohľadu ide stále o privatizáciu, keďže štát predáva svoj majetok. Ak by však elektrárne získala iná štátna spoločnosť, asi by sa výraznejšie nezmenil charakter ich riadenia. Zo skúseností vieme, že štát ako vlastník sa nesnaží tlačiť svoje firmy k efektívnosti,“ myslí si ekonomický analytik Slovenskej sporiteľne Martin Barto.
Slovenská vláda mená účastníkov prebiehajúceho tendra o elektrárne nezverejnila. Podľa neoficiálnych informácií by medzi nimi mali byť nemecký E.ON, taliansky Enel, Electricité de France, belgický Electrabel a britské firmy International Power a British Energy. Ďalší investori sa môžu vláde prihlásiť do 7. novembra.
Slovenské elektrárne dnes prevádzkujú dve atómové elektrárne, dve tepelné elektrárne a súbor vodných elektrární. Podnik kontroluje 85 percent výroby elektriny v krajine.
Podľa ministra hospodárstva Pavla Ruska nemá ani jeden z investorov, ktorí sa doteraz do tendra o elektrárne prihlásili, záujem o prevádzkovanie dvoch atómových elektrární v Jaslovských Bohuniciach a Mochovciach. Tie teda s najväčšou pravdepodobnosť zostanú aj ďalej štátu. Privatizácia sa netýka ani rozvodu elektriny, všetky tri rozvodné závody totiž už vláda sprivatizovala.
TOMÁŠ VELECKÝ
RAO Unified Energy System
Gazprom
* najväčšie energetické podniky na svete,
* väčšinový podiel v nich ovláda Kremeľ, menšie balíky akcií vlastnia investori,
* akcie RAO UES sú kótované na burzách v Moskve, Londýne, New Yorku a vo Frankfurte,
* ich pravdepodobné konzorcium by malo byť jedným z najvážnejších kandidátov na kúpu Slovenských elektrární, podobnú stratégiu zvolili tieto firmy v prípade privatizácie moldavských elektrární.