BRATISLAVA - Koalícia sa dohodla, že si preštuduje zoznam zákonov, ktoré by bolo treba zmeniť, ak Slovensko neprijme jeden antidiskriminačný zákon. Komisia vicepremiéra Pála Csákyho zistila, že zákaz diskriminácie by sa potom musel dostať až do 80 už existujúcich zákonov. Predseda SMK Béla Bugár hovorí, že na budúci týždeň sa má rozhodnúť, ktorou cestou krajina pôjde.
Novelizáciu zákonov presadzuje KDH, hoci by ich bolo 80. „Ten výpočet môže sedieť,“ potvrdil právnik Ján Hrubala. Podľa ministra spravodlivosti Daniela Lipšica je z právneho hľadiska lepšie, ak je zákaz diskriminácie v konkrétnych zákonoch.
Hrubala nesúhlasí. „Do každého zákona by tak muselo navyše pribudnúť zo desať paragrafov prevzatých z európskej direktívy.“ Naše zákony, na rozdiel od európskych, totiž nerozlišujú typy diskriminácie či obťažovania.
„Dúfam, že to bude jeden zákon. Treba sa definitívne rozhodnúť, či je Slovensko ochotné prijať, čo sa od neho očakáva,“ povedal László Nagy z SMK. Tí, čo žiadajú novelizáciu mnohých zákonov, už podľa neho ukázali, ako si ju predstavujú. Vo všetkých doterajších návrhoch presadili vypustenie časti o zákaze diskriminácie pre sexuálnu orientáciu.
Jeden zákon presadzuje aj ANO. „Naším cieľom je, aby bol do parlamentu posunutý jeden návrh zákona pána Csákyho a aby ho koalícia prijala, je to jej psou povinnosťou,“ povedala poslankyňa Eva Černá.
Na budúci týždeň sa parlament má zaoberať antidiskriminačným zákonom, ktorý predložila Monika Beňová z opozičného Smeru. Neoficiálne mu sľúbili podporu predsedovia opozičných strán, HZDS však ešte o ňom bude rokovať. Beňová verí, že za zákon zahlasujú aj liberáli z koalície. Nagy však tvrdí, že zákon má nedostatky, pretože by mal vymenúvať práve spomínaných 80 zákonov, ktoré zmení.
Na prijatie jedného zákona včera vyzvalo aj 49 mimovládnych organizácií, ktoré sa prihlásili k iniciatíve Slovenského helsinského výboru.
Európska komisia si všimla, že zmienke o sexuálnej orientácii sa „zámerne“ vyhli Slovensko, Lotyšsko i Malta.
ANDREA HAJDÚCHOVÁ