Predstavitelia spoločnosti Veriteľ včera obhajovali model, ktorý na riešenie zadlženého zdravotníctva zvolili ministerstvá financií, zdravotníctva a Fond národného majetku.
Doterajšie oddlžovanie, pri ktorom peniaze z rozpočtu dostali priamo zdravotné poisťovne alebo nemocnice, nebol efektívny, myslí si štátny tajomník ministerstva financií a člen správnej rady Veriteľa Vladimil Podstránsky. Poisťovne a nemocnice podľa neho nevedia hospodáriť. „Správy o finančných kontrolách od roku 1998 ukázali takmer vo všetkých prípadoch pochybenia,“ povedal. Veriteľ preto posúdil každý záväzok zdravotníckych zariadení aj poisťovní a zaplatí len tie, ktoré vznikli oprávnene.
Dlžníci nedostanú všetko, čo žiadajú. Veriteľ netají, že chce ušetriť čo najviac. „Uprednostníme tých, s ktorými sa budeme vedieť dohodnúť.“ Cieľom je šetriť štátne peniaze.
Cieľom Veriteľa je prevziať všetky pohľadávky a vymáhať ich od neplatičov. Celá transakcia by podľa Petra Pažitného z dozornej rady mala prebehnúť v budúcom roku v niekoľkých fázach. „Najskôr oddlžíme zdravotnícke zariadenia, ktoré prešli pod samosprávu, lekárne a zdravotnícke školy. V druhej fáze oddlžíme zdravotné poisťovne a v tretej fáze nemocnice, ktoré zriaďuje štát. Vo štvrtej fáze prebehne kľúčová operácia - začneme vymáhať peniaze o tých, ktorí neplatili.“ Oddlžovanie by sa malo uzavrieť v roku 2005.
Dlh v zdravotníctve je dnes 26,6 miliardy, neplatiči dlhujú zdravotným poisťovniam 20 miliárd. Veriteľ má zatiaľ 3,45 miliardy z FNM a miliardu od zdravotných poisťovní. Peniaze v nijakom prípad nebudú stačiť pre všetkých, čo si Veriteľ uvedomuje. „Ak budeme úspešní, oddlžíme zariadenia v prvej fáze. Ostatné budeme riešiť v inom režime,“ povedal Podstránsky.
Celý systém oddlžovania je podľa Podstránskeho dobre pripravený a Veriteľ ako štátna akciovka je pod dostatočnou kontrolou, kontrolovať ho môže Najvyšší kontrolný úrad.
(mar)