Lichtenštajnsko zabránilo rozšíreniu Európskeho hospodárskeho priestoru: na vine je spor pre Benešove dekrétyLichtenštajnsko včera zabránilo uzavretiu zmluvy o rozšírení Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP). Nie povedalo pre historické majetkové spory s Českou republikou a čiastočne aj so Slovenskom. Slovenska sa majetkový spor prakticky nedotýka, ako nástupnícky štát Česko-Slovenska však podporuje český postup.
Dohodu odmietol podpísať lichtenštajnský minister zahraničia Ernts Walch, zo solidarity sa rovnako zachovali aj ministri Nórska a Islandu. Zástupcovia 25 členských a vstupujúcich krajín ju, naopak, podpísali. Pristúpenie desiatich vstupujúcich štátov k Európskemu hospodárskemu priestoru súbežne s rozšírením Európskej únie k 1. máju budúceho roka je tak vážne ohrozené. EHP tvoria členské krajiny únie a tri zo štyroch krajín Európskeho združenia voľného obchodu - Nórsko, Island a Lichtenštajnsko.
V pozadí sporu je konfiškácia majetku rodu Lichtensteinovcov na základe Benešových dekrétov po druhej svetovej vojne. Lichtensteinovci považujú český postup za neoprávnený, dekréty sa podľa nich mali týkať Nemcov, nie lichtenštajnských občanov. Spor sa vedie o to, či bolo Lichtenštajnsko v čase druhej svetovej vojny zvrchovaným a neutrálnym štátom. Česká (a slovenská) strana to totiž neuznáva.
„My nepopierame, že mohol český štát vyvlastniť lichtenštajnských občanov. Odmietame však dôvod, že išlo o potrestanie Nemcov, pretože to žiadni Nemci neboli,“ tvrdí princ Nikolaus von Lichtenstein, veľvyslanec svojej krajiny pri EÚ.
Česko podľa princa Nikolausa nemusí vyvlastnený majetok vracať, mal by však vyplatiť kompenzácie, ako to podľa neho Česko-Slovensko na základe medzištátnej dohody z 50. rokov urobilo v prípade švajčiarskych občanov, ktorých majetky tiež zhabali na základe dekrétov.
Lichtensteinovci boli jedným z najbohatších šľachtických rodov v Čechách. Hodnotu zabaveného majetku odhaduje princ Nikolaus na sto miliónov eur. Ide o 10 000 hektárov kvalitnej pôdy, továrne, domy a umelecké diela. Výška kompenzácií by podľa neho nemusela dosiahnuť výšku zabaveného majetku.
Česko a Slovensko na požiadavky odpovedalo vlastnou deklaráciou, v ktorej konštatuje, že nebude prehodnocovať historické udalosti a nič meniť na majetkovoprávnom usporiadaní. Spor s Lichtenštajnskom považujú za bilaterálnu otázku, ktorá vôbec nesúvisí s Dohodou o účasti v EHP.