Pozajtra sa vo Vatikáne zhromaždia kardináli, aby oslávili 25. výročie pontifikátu pápeža Jána Pavla II. Mnoho „vatikanistov,“ teda znalcov vatikánskych pomerov sa na zhromaždenie pozerá ako na generálku volieb jeho nástupcu. Dôvod je zrejmý: chatrné zdravie 83-ročného pápeža.
Niektorí „vatikanisti“ už vypracovali zoznam možných kandidátov. Prevažujú mená z katolíckej Latinskej Ameriky.
John Allen z denníka National Catholic Reporter umiestnil na špicu svojho rebríčka Brazílčana Claudia Hummesa, zástancu robotníkov a vidiečanov, a Oscara Maradiasa z Hondurasu volajúceho po sociálnej spravodlivosti.
Z „talianskych želiezok“, sa najviac hovorí o 69-ročnom Dioginim Tettamanzim, hlave milánskej diecézy, jednej z najväčších na svete. Tettamanziho najväčšia nevýhoda je v tom, že veľa ľudí si neželá, aby sa vedenie cirkvi opäť dostalo do talianskych rúk.
Na budúcej voľbe pápeža sa môže zúčastniť 135 kardinálov do 80 rokov. Musia sa zísť do 15 dní po smrti pápeža. Pápež je volený dvoma tretinami prítomných plus jedným hlasom.
Nadchádzajúce oslavy budú príležitosťou, pri ktorej si môžu kardináli vymeniť názory na dôležité otázky. Takouto je aj islam a dialóg medzi cirkvami.
„V tom prípade by bol najlepším Arinze,“ cituje nemenovaného novinára Reuters. Sedemdesiatnik Francis Arinze sa narodil v Nigérii a vedie vatikánsky odbor pre dialóg medzi cirkvami. Ak by ho zvolili, stal by sa prvým pápežom čiernej pleti. Jediná takmer istá vec je, že budúca hlava katolíckej cirkvi nebude pochádzať zo Severnej Ameriky.
Ďalšie mená, ktoré spomínajú rôzne zdroje, zahŕňajú bruselského arcibiskupa Godfrieda Danneelsa, viedenského arcibiskupa Christopha Schönborna či kolumbijského Daria Castrillóna Hoyosa. (čtk)