
Egyptské siamské dvojčatá Muhammad a Ahmed Ibrahímovci. Po úspešnej víkendovej operácii sú chlapci oddelení. FOTO - TASR/AP
Scéna sa neodohrávala pred pôrodnou sálou, ale na neurochirurgii. Lekárom sa práve podarilo oddeliť temenami hláv spojené dvojčatá z Egypta.
O pár hodín sa podobná situácia odohrala v rímskej nemocnici - talianski lekári úspešne oddelili hlavami zrastené dievčatká z Grécka.
Obe operácie prebiehali takmer v rovnakom čase. Oddelenie chlapcov trvalo o 22 hodín dlhšie. Kým grécke dievčatá spájalo len tkanivo v oblasti spánku, v Dallase sa podarilo oddeliť zrastený mozog.
Operácia v Ríme trvala 12 hodín a podieľalo sa na nej dvadsať lekárov. Pri operačnom stole s egyptskými chlapcami sa vymieňalo 60 špecialistov.
Pozorovania v najbližších dňoch ukážu, či sa pri operácii poškodili mozgy chlapcov. Bratia budú tento týždeň v umelom spánku. Potom sa začne pooperačné obdobie a séria plastických operácií.
Nad 34-hodinovou dallaskou operáciou visel tieň iránskych dvojčiat Lály a Ladan, ktoré pri podobnom zákroku v júli umreli.
Aj tu sa museli lekári vyrovnať so zrastom priamo v lebke. Najkritickejšia fáza zákroku nastala pri niekoľkohodinovom oddeľovaní spoločného krvného zásobovania oboch mozgov. Potom prišlo na rad preformovanie lebiek a zakrytie rezov náhradnou kožou z nôh. Zákrok stál dva milióny dolárov a zaplatili ho charitatívne organizácie.
Siamské dvojčatá zrastené hlavami sa vyskytnú jedenkrát v 2,5 milióne pôrodov. Ich oddeľovanie vždy znamená riziko smrti. Každú operáciu sprevádzajú komentáre cirkevných vodcov, moralistov a filozofov.
V prípade egyptských chlapcov Ahmeda a Muhammada Ibrahímovcov zavážili argumenty, že majú len dva roky, kým iránske dvojčatá mali 29, bez oddelenia by neboli schopní naučiť sa chodiť a celý život by trpeli vážnymi zdravotnými problémami.
Autor: Zuzana V. Očenášová