ŽENEVA, JERUZALEM - V čase, keď sa čoraz otvorenejšie hovorí o konci cestovnej mapy - mierového plánu pre Blízky východ – prišla skupina vyslúžilých izraelských a palestínskych politikov s alternatívnym návrhom. Plán, ktorý s podporou švajčiarskej vlády vznikal dva a pol roka, by mali podpísať začiatkom novembra v Ženeve. Od nedele je známa jeho definitívna podoba.
Predpokladá uznanie židovského štátu Palestínčanmi, obmedzený návrat palestínskych utečencov, stiahnutie sa armády za hranice z roku 1967, rozdelenie Jeruzalema, výmenu území a odzbrojenie budúceho palestínskeho štátu. Znamenal by stratu osád na západnom brehu s asi 100-tisíc obyvateľmi, ktorí by boli presídlení do vnútra Izraela. Podľa návrhu by sporná jeruzalemská Chrámová hora pripadla moslimom, ale medzinárodný dohľad by umožňoval prístup na ňu aj židom a kresťanom.
Hlavnými tvorcami plánu sú bývalý izraelský mierový vyjednávač Josi Beilin a palestínsky exminister Jásir Rabbo. V izraelskom tíme boli súčasní aj bývalí labouristickí poslanci, bývalý predseda Strany práce Amram Micna a spisovateľ Amos Oz. Kým palestínski vyjednávači údajne koordinovali svoje aktivity s palestínskou samosprávou aj Jásirom Arafatom, Izraelčania podľa všetkého konali na vlastnú päsť. Vláda odmietla Beilinove tvrdenia, že o príprave plánu vedela.
Odsúdila ich za to vládnuca pravica, ale aj bývalý ľavicový premiér Ehud Barak, ktorý predložil počas svojej vlády Palestínčanom najveľkorysejší mierový plán. Aktivity izraelských vyjednávačov označil za dezilúziu a labouristov kritizoval za to, že sa zúčastňovali na rokovaniach.
Premiér Ariel Šaron povedal, že jediným plánom pre mier je cestovná mapa. Alternatívna mierová iniciatíva má byť podľa televíznej stanice Chanel 2 doručená do všetkých izraelských domácností. Pravdepodobnosť, že by sa stala podkladom reálnych vyjednávaní, je však minimálna.
Palestínske zdroje včera informovali, že Jásir Arafat vymenoval za ministra vnútra svojho spojenca Hakama Balawiho. Práve pre nezhody pri obsadzovaní tohto postu oznámil dezignovaný premiér Ahmed Kurája, že povedie len krízový kabinet a po mesiaci z postu premiéra rezignuje.
Izrael cez víkend ukončil akciu v palestínskom utečeneckom tábore Rafah v pásme Gazy. Podľa agentúry OSN pre pomoc palestínskym utečencom po nej zostalo dvetisíc ľudí nielen bez strechy nad hlavou, ale aj bez osobných vecí. Pri operácii okrem toho zomrelo osem ľudí a 70 sa zranilo.
(mik)