Rozhovory Belehrad - Priština zorganizoval šéf správy OSN v Kosove Harri Holkeri. Do Rakúska mala pricestovať delegácia na čele so srbským premiérom Zoranom Živkovičom aj kosovsko-albánsky prezident Ibrahim Rugova a politické vedenie z Prištiny. Kosovsko-albánsky premiér Bajram Rexhepi účasť na rozhovoroch odmietol. „Som pripravený stretnúť sa so susedmi zo Srbska tak ako s inými susedmi z Kosova. Ale kedy a kde sa to stane, to musí byť naše, a nie cudzie rozhodnutie,“ povedal Rexhepi. Kým svetové médiá budú sledovať viedenské rozhovory, v Belehrade prebehne hlasovanie o dôvere vláde.
Organizátori obmedzili témy rozhovorov na menšie praktické problémy. Otázka statusu Kosova, ktorá všetkých najviac zaujíma, má ostať nevyslovená. Kým čoraz viac aj umiernených kosovsko-albánskych politikov sa vyslovuje za úplnú nezávislosť regiónu, Srbi o nej odmietajú diskutovať.
Obyvatelia Kosova si od rozhovorov veľa nesľubujú. „Politici si sadnú a budú sa rozprávať. Bezpečnosť a slobodu však zabezpečiť nedokážu,“ povedal Radomir Miljkovic z Kosovskej Mitrovice, mesta rozdeleného na albánsku a srbskú časť mostom stráženým vojakmi NATO a OSN. „Tie rozhovory neprinesú ani nové pracovné miesta, ani peniaze,“ dodal jeho sused Vlasto Podujevac. (zo, reuters)