
Minister hospodárstva Pavol Rusko po návrate z Južnej Kórey vyhlásil, že učiteľom peniaze brať nechce, a tak sa peniaze na stimuly pre investorov musia nájsť inde, alebo sa o ne zvýši rozpočtový deficit. FOTO ARCHÍV SME - ĽUBOŠ PILC
„Peniaze potrebné na stimuly sa musia nájsť niekde v rozpočte. Nie je to priorita Pavla Ruska, ale všetkých,“ upozorňuje Rusko, ktorý dokonca pohrozil blokovaním prijímania rozpočtu v parlamente. „Alebo sa nájde iné riešenie, alebo bude problém s prijímaním štátneho rozpočtu,“ zdôrazňuje Rusko.
Ak sa potrebné peniaze nenájdu v jednotlivých rozpočtových kapitolách, minister navrhuje ísť cestou zvyšovania rozpočtového deficitu. Zvýšenie deficitu o 0,1 percentuálneho bodu by budúcoročný deficit podľa neho zniesol. To by znamenalo štvorpercentný schodok rozpočtu. „Nepovažujem za nevyhnutné znižovať deficit za každú cenu,“ myslí si minister hospodárstva. Podľa neho je na úrovni štyroch percent opodstatnený, ak sa pritiahnu investori, ktorí budú perspektívne zvyšovať HDP. Na znižovanie schodku rozpočtu má podľa Ruska Slovensko stále čas.
Vláda sa minulý týždeň dohodla, že 300 miliónov zostávajúcich v rezerve na vládne priority pôjde na podporu investičných stimulov. Tieto peniaze však boli pôvodne prisľúbené na zvýšenie platov učiteľov. Ako včera Rusko povedal, nevedel o tom. „Nemôžem vedieť o všetkých rokovaniach, kto sa na čom dohodne. Ja som to navrhol na rokovaní koalície,“ povedal Rusko a dodal, že v tom prípade ich pre svoj rezort nechce. „Zo mňa nikto nebude robiť človeka, ktorý berie peniaze učiteľom,“ hovorí Rusko.
Uprednostňovanie investičných stimulov Rusko zdôvodňuje tým, že nechce, aby si Hyundai vybral inú krajinu len pre to, že vláda nenašla peniaze v rozpočte. „Ak Česi ponúknu lepšiu lokalitu, to beriem. Nechcem však, aby Slovensko neuspelo pre to, že zlyhala otázka štátnej podpory,“ uviedol Rusko.
TEREZA COPLÁKOVÁ