Zdravotnícke zariadenia má oddlžovať štátna akciová spoločnosť Veriteľ. Založili ju ministerstvá zdravotníctva a financií a Fond národného majetku. Veriteľ podľa ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca šetrí štátne peniaze, pretože má šancu dohodnúť s veriteľmi lepšie ceny. Hoci Veriteľ vznikol už v júni, zdravotnícke zariadenia, ktorých sa oddlžovanie týka, sa sťažujú na nedostatok informácií a pomalosť oddlžovania. Činnosť Veriteľa ostro kritizujú predstavitelia opozície. Smer tvrdí, že ide o bluf, s pomocou ktorého sa chce „niekto nabaliť“. O fungovaní spoločnosti Veriteľ, a. s., hovorí JÁN KRÁLIK, poradca ministra zdravotníctva a člen dozornej rady Veriteľa.
Ako bude oddlžovanie fungovať?
„Vzhľadom na skúsenosti z predošlého oddlžovania, ktorého postup bol oprávnene kritizovaný, ministerstvo zdravotníctva sa rozhodlo postup zmeniť. Keďže nesie zodpovednosť za to, ako sa peniaze na oddlžovanie vynaložia, rozhodlo sa pre metódu, ktorá do celého procesu vnesie viac poriadku a transparentnosti. V júli 2003 vyzvalo zdravotnícke zariadenia, aby si urovnali vzťahy so svojimi veriteľmi a aby vyčíslili a doložili výšku skutočných záväzkov podliehajúcich oddlženiu. Tieto údaje sa priebežne evidujú a ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s ministerstvom financií ich kontroluje. Záväzky, ktoré kontrola označí za nepochybné, po overení veriteľmi a dohodnutí podmienok odkúpi spoločnosť Veriteľ za peniaze, ktoré na oddlženie dostalo ministerstvo zdravotníctva od Fondu národného majetku.“
Prečo štát nepoužil na oddlžovanie nejakú inú, už existujúcu štátnu akciovku? Prečo sa nerozhodol oddlžovať priamo cez ministerstvo, napríklad cez posilnenú sekciu finančnej kontroly?
„Spoločnosť Veriteľ je účelová organizácia, stopercentne vlastnená a kontrolovaná štátom. Vznikla najmä preto, že pohľadávky nemôže odkupovať ústredný orgán štátnej správy. Zvolená metóda - odkupovanie pohľadávok veriteľov voči zdravotníckym zariadeniam - umožňuje štátu vyššiu kontrolu nad oddlžovaním a zabezpečí, že všetky prostriedky budú naozaj vynaložené naň. Personálne posilniť akúkoľvek sekciu na ministerstve by sa nám podarilo najskôr od roku 2005, a iná akciovka, ktorá by spĺňala podmienky, sa zrejme nenašla.“
Kto sú ľudia v predstavenstve Veriteľa?
„Predstavenstvo je vymenované Dozornou radou ako výkonný orgán spoločnosti. Jeho členovia sú zamestnancami spoločnosti Veriteľ a zodpovedajú za jej chod ako štatutári.“
Fond národného majetku už poslal na oddlženie 3,45 miliardy. Kde sú tieto peniaze? Na účte ministerstva zdravotníctva alebo na účte Veriteľa?
„Peniaze splatil fond na účet ministerstva a boli vložené do základného imania Veriteľ, a. s.“
Koľko nemocníc ste už oddlžili?
„Oddlžujeme vlastne ‘všetky nemocnice súčasne‘, pretože veritelia môžu mať pohľadávky voči viacerým zariadeniam. Kontrola prebehla v Sanatóriu v Tatranskej Kotline, Zvolenskej a Humenskej nemocnici. To znamená že Veriteľ môže uzatvárať dohody s veriteľmi a je splnený predpoklad na úplné oddlženie nemocnice. O úplnom oddlžení môžeme hovoriť, až keď Veriteľ odkúpi všetky pohľadávky od všetkých veriteľov nemocnice. To sa ešte nemohlo nastať, lebo veriteľov sú v každej nemocnici rádovo stovky a s každým z nich treba uzatvoriť zmluvu. Takže závisí aj od veriteľov. Úplne oddlžená bola Stredná zdravotnícka škola v Humennom.“
Aké sú kritériá? Podľa čoho sa rozhodnete, že niektorý záväzok zaplatíte a iný nie?
„Kritériá sú dané zákonmi, uzneseniami vlády a parlamentu. Oddlžíme všetky záväzky, ktoré definuje zákon a na ktoré budú stačiť prostriedky.“
Koľko ľudí pracuje na kontrolách účtov nemocníc?
„Spoločnosť má 12 zamestnancov, na kontrolách pracuje niekoľko pracovníkov z odboru kontroly a odboru dlhovej služby ministerstva.“
Akým tempom kontrola postupuje? Kedy dúfate, že skončí?
„Kompletne boli skontrolované tri zariadenia. Čo nás hlavne brzdí, je fakt, že ku koncu augusta, teda stanovenému termínu, predložilo podklady sedem zariadení z oslovených 103. Ku koncu septembra to bolo 72.“
Čo sa stane s Veriteľom po skončení oddlžovania?
„O tom zrejme rozhodne vláda.“
BARBORA TANCEROVÁ