
Na prítomnosť jaskyne a archeologického náleziska v obci ani pri turistickom chodníku nič neupozorňuje.
FOTO SME - DARIUS IVAN
o toku vyhlásená za prírodnú pamiatku, internetové stránky poskytujú len stručnú informáciu o jej existencii.
Zmienka o 191 metrov dlhej jaskyni sa na stránkach internetu objavuje v súvislosti s mikroregiónom Podhorie. Ten vznikol v roku 1996 ako združenie ôsmich obcí. Dnes Podhorie a jeho aktivity zapadli prachom. Ostal po nich len web s minimom informácií a nič nehovoriacimi fotografiami.
V Slatinke nad Bebravou je turistický smerovník, zmienka o jaskyni na ňom chýba. Keď sme oslovili domácich, ochotne nám cestu k eneolitickému nálezisku z roku 2000 pred naším letopočtom ukázali. Napriek podrobnému popisu sa nám však jaskyňu podarilo nájsť až na druhý pokus. Hoci okolo nej vedie vyznačený turistický chodník, na prítomnosť archeologického náleziska neupozorňuje nič. Pamiatka na prvé osídlenie Slovenska tu jednoducho chýba.
Starostka Slatinky Mária Jakubčeková, je presvedčená, že jaskyňa by mohla obec zviditeľniť. Pomôcť rozvoju cestovného ruchu. Jedinou stroskotanou aktivitou smerujúcou k tomuto cieľu bolo vytvorenie mikroregiónu Podhorie. „Obec doteraz vždy riešila pálčivejšie problémy,“ informovala nás starostka. Krasový podzemný útvar navštívila ešte ako dieťa. Dnes je podľa nej zdevastovaný. Nemá sa oň kto starať. Pôvodná krasová výzdoba z Dupnej diery zmizla. Kvaple si návštevníci jaskyne zobrali domov.
Podľa starostky sa aj dnes nájdu návštevníci z Holandska či Nemecka, ktorí o zostup do jaskyne prejavia záujem. „Máme v obci jednu pani, ktorá im ponúkne aj ubytovanie,“ tvrdí. Keď turisti jaskyňu nevedia nájsť, v obci sa vždy niekto ochotný nájde a cestu im ukáže.