BRATISLAVA – K 1. októbru 2003 český Úrad dokumentácie a vyšetrovania zločinov komunizmu stíhal spolu 178 osôb v 91 trestných veciach. Na štátne zastupiteľstvá prišlo 83 návrhov na podanie obžaloby na 103 obvinených.
Na Slovensku sú známe len dva prípady, ktorými sa súdy zaoberali. Jediným predstaviteľom bývalého režimu, ktorého slovenské súdy odsúdili, je bývalý šéf ŠtB Alojz Lorenc. Jeho kauzou sa slovenské i české súdy zaoberali desať rokov. Vasil Biľak odsúdený nebol.
Lorenc napokon dostal u nás 15-mesačný trest odňatia slobody s odkladom na tri roky. Odsúdený bol za to, že od októbra 1988 do novembra 1989 dával v celách predbežného zadržania väzniť ľudí podozrievaných z protikomunistických postojov. V roku 1992 ho český súd odsúdil na 4 roky nepodmienečne. Lorenc však odišiel na Slovensko a trestu sa vyhol.
Generál Lorenc je na slobode, pracuje pre finančnú skupinu Penta. Jeho firma napríklad zaisťuje Pente bezpečnosť dát počítačových sietí.
Niekoľko rokov trvá aj proces proti Vasilovi Biľakovi. Je obžalovaný z porušovania povinnosti pri nakladaní s finančnými a hmotnými prostriedkami a ohrozenia devízového hospodárstva a z previnenia voči zákonu na ochranu mieru.
Krokom na vyrovnanie sa s minulosťou má byť Ústav pamäti národa. Miroslav Kusý hovorí, že odsúdenie zločinov komunizmu má pre národ veľký morálny význam. „Nejde o to za každú cenu, krvilačne, dostať do kriminálu 85-ročného človeka, ale odsúdenie ako očistný proces je potrebné,“ povedal.
(hr)