BRATISLAVA – Ústav pamäti národa nie je spokojný s rýchlosťou, akou mu SIS odovzdáva dokumenty po ŠtB. „Podľa nás to ide veľmi pomaly. Ak to bude pokračovať takýmto tempom, budú nám to odovzdávať aj viac než rok,“ hovorí Marián Gula z ústavu. Predseda správnej rady ústavu Ján Langoš preto rokuje so SIS o zrýchlení odovzdávania.
„O urýchlení sa v tejto chvíli nedá uvažovať,“ povedal hovorca SIS Vladimír Šimko. „Určite to nie je práca na 2 – 3 mesiace, ale na niekoľko mesiacov.“ Tvrdí, že proces prebieha podľa spoločne dohodnutého harmonogramu a odovzdávanie dokumentov je veľmi prácne, systémom „papier za papierom“.
Archívy ŠtB, ktoré skladuje SIS, majú okolo 72-tisíc spisov. Zo SIS odišlo podľa Šimka približne 12-tisíc zväzkov, asi 34-tisíc mikrofišov a 900 rôznych archívnych kníh.
Ústav pamäti národa už dostal 4000 žiadostí od ľudí – najčastejšie chcú vedieť, či o nich viedla ŠtB nejaké materiály a ak áno, chcú do nich nahliadnuť. Prvé žiadosti už začal ústav vybavovať, zatiaľ však čaká na dožiadania z príslušných inštitúcií, ktoré by mali podľa Gulu prísť do 14 dní. Do mesiaca by mal ústav rozoslať prvé odpovede.
Materiály sú okrem SIS aj na ministerstvách vnútra, obrany, spravodlivosti. Zatiaľ nie je so žiadnou z týchto inštitúcií problém, hovorí Gula. Predpokladá, že problém bude skôr s dožiadavaním z českej strany. „Súčasné dohody (s ČR) sa nám zdajú nedostatočné na realizáciu zákona.“
Materiály o našich občanoch sú aj v krajinách niekdajšej Varšavskej zmluvy. „Dúfame, že aj z týchto štátov dostaneme materiály, ktoré sa vzťahujú k našim občanom,“ povedal Gula. Materiály o slovenských občanoch mala aj KGB, Langoš ich získanie vidí skepticky.
Krátko po 17. novembri sa veľa materiálov ŠtB „stratilo“ – skartovali sa a ničili. Príkaz na skartáciu dal vtedajší námestník federálneho ministra vnútra Alojz Lorenc. Langoš však tvrdí, že aj k údajom zo zničených dokumentov bude mať ústav prístup. „Jednotlivé dokumenty, ktoré boli súčasťou osobných zväzkov, sú v kópiách súčasťou iných materiálov. Tie boli síce neutriedené, ale našťastie neboli zničené. Vytvárame systém, ako z týchto zachovaných zdrojov zrekonštruovať chýbajúce zväzky,“ povedal na diskusii týždenníka Domino fórum. (hr)