BRATISLAVA – Voči slovenskej firme Petina International, ktorá obchoduje so zbraňami, začalo včera ministerstvo hospodárstva správne konanie.
Dôvodom je článok v britských novinách The Sunday Times. Reportér novín pod falošným menom Brian Thomas požiadal firmu, aby predložila ponuku na odber protilietadlových rakiet Igla pre Rwandu, ktorá je na zozname krajín, do korých sa podľa OSN zbrane vyvážať nesmú.
Obchodný riaditeľ bratislavskej firmy Michal Kvanta vypracoval ponuku na 27-tisíc dolárov za kus. Reportér sa potom priznal, že nie je z Rwandy a o pokuse kúpiť Iglu napísal.
„To bol podvrat voči firme. Poslali nám požiadavku a obchodný riaditeľ s referentom vypracovali cenovú ponuku. Žiadali sme od štátu, ktorý by to mal kupovať, predloženie EUC certifikátu. Ten by sme predložili na naše ministerstvá a až po ich stanovisku by mohol byť obchod,“ hovorí šéf firmy Petina International Peter Peniaška.
Na otázku, prečo vôbec vypracovávali ponuku, keď Rwanda je embargovaná, odpovedal: „Vypracovanie cenovej ponuky neznamená, že obchod sa musí realizovať. Mám pocit, že sa snažili iba vytiahnuť nejaké informácie, ktoré mali poškodiť meno firmy.“
Slovenskí obchodníci často predávajú do afrických krajín staršie zbrane, ktoré predáva naša armáda alebo armády susedných krajín. Katarína Heimschildová z ministerstva obrany hovorí, že strely typu Igla naša armáda má, ale nie navyše: „Neponúkali ani neponúkame ich na odpredaj.“ Petina by teda pravdepodobne kúpila strely Igla z niektorého z okolitých štátov.
„Obchodníci dostávajú licenciu na vývoz zbraní aj podľa toho, či majú niečo v obchode za sebou. Ak pracujú profesionálne, mali by poznať embargované krajiny. Ak nepoznajú, na to je licenčná komisia, ktorá schvaľuje obchody,“ hovorí bývalý minister hospodárstva Robert Nemcsics.
Na otázku, či má obchodník oznámiť ministerstvu, že od neho chce zbrane embargovaná krajina, Nemcsics odpovedal: „Nemá takú povinnosť, nevyplýva to zo žiadneho zákona.“ Podľa neho firma, ktorá vypracovala ponuku pre Rwandu, buď skúšala, alebo naozaj nevedela, že je Rwanda embargovaná. „Vyskytujú sa také prípady. Firma dá licenčnej komisii žiadosť na vývoz do embargovanej krajiny, lebo nevie, že je embargovaná. Podmienky na vývoz zbraní sa počas roka menia.“ Nemcsics tvrdí, že vyvážať zbrane nelegálne je veľmi ťažké, muselo by ísť o mimoriadne organizovanú medzinárodnú skupinu.
Slovenská informačná služba podľa hovorcu Vladimíra Šimka za posledné roky nezaznamenala, že by slovenské firmy nelegálne obchodovali so zbraňami. Slovensko je podľa neho len tranzitnou krajinou. Tento rok vraj SIS zabránila niekoľkým vývozom, keď bol sfalšovaný certifikát konečného užívateľa. (mož, rf)