Prvým dôkazom tohto tvrdenia je vývoj akciového indexu SAX. Jeho hodnota v „nultom“ roku 1993 začínala na 100 bodoch. Krátko po vzniku burzy sa šplhal k násobne vyšším hodnotám, ale nepriaznivé politické, legislatívne a ekonomické podmienky ho vrátili až pod jeho východiskovú úroveň.
Zmeny, ktoré priniesli posledné parlamentné voľby, sa slovenskému kapitálovému trhu vyhli, hoci sa predpokladal záujem investorov o hlboko podhodnotené slovenské akcie. SAX dlhodobo zotrvával pod hraničnou „stovkou“. Až ostatné týždne ukázali, že magická hranica 100 bodov nie je neprekonateľná. V súčasnosti je index tesne nad hodnotou 110 bodov. Hoci je jeho história oproti svetovým indexom (vrátane východoeurópskych) slabá, mierne oživenie naznačuje, že existujú aspoň niektoré akcie, ktoré sa vymykajú všeobecnému nezáujmu investorov a dokážu vykazovať rastový trend.
Hlavným ťahúňom burzového indexu je emisia Slovnaftu. Ešte v apríli sa jeho akcie dali zohnať za 430 korún. V septembri už jeho kurz atakoval 700-korunovú hranicu. Atraktivitu akcií Slovnaftu zdôraznila vyplácaná dividenda (prvá po niekoľkých rokoch), podobným úspechom sa však môže pochváliť aj Slovakofarma či Železiarne Podbrezová.
Ekonómovia upozorňujú na hlbokú podhodnotenosť slovenských akcií. Tú najlepšie odzrkadľuje porovnanie účtovnej a trhovej hodnoty, ktorá je v niektorých prípadoch až trojnásobná.
JURAJ SKAČAN