Vykurovanie rodinného domu predstavuje pomerne vysoké investície na obstaranie zdroja tepla, zhotovenie rozvodov a inštaláciu vykurovacích telies. Keďže ceny palív a energie neustále stúpajú, a dá sa predpokladať že stúpať aj budú, je potrebné výber vykurovacej sústavy konzultovať s odborníkmi a navrhnúť tak, aby maximálne efektívne a zároveň ekonomicky zabezpečoval tepelnú pohodu v celom dome.
* Kvalita bývania
Dômyselné a detailné naplánovanie výstavby rodinného domu rozhoduje v konečnom dôsledku o kvalite bývania v ňom. Nielen dispozičné riešenie objektu, ale najmä skladba materiálov jednotlivých konštrukcií a jeho technické vybavenie sú kritériami, ktoré do značnej miery ovplyvňujú každodenný život jednotlivých členov rodiny. Nezanedbateľná je pritom i otázka financií pri prevádzkovaní rodinného domu. Nemali by sme podceniť cenné rady skúsených odborníkov. Nesprávna voľba a výber stavebných prvkov i materiálov sa časom určite negatívne prejavia. Jednou zo základných požiada-viek na zdravé a príjemné bývanie je vytvorenie optimálnej tepelnej pohody v jednotlivých miestnostiach rodinného domu s ohľadom na individuálne požiadavky jeho obyvateľov. Niekto rád relaxuje v „teplejšej“ izbe, niekomu sa lepšie pracuje v menej vykúrenej miestnosti. Deti a starší ľudia sa zdržiavajú najradšej v miestnostiach s vyššími teplotami, ktoré by však nemali presiahnuť 23 stupňov Celzia.
* Kvalita vykurovacieho systému
Spôsob vykurovania a voľba vykurovacieho systému závisia od viacerých faktorov. V prvom rade treba zistiť, aké zdroje tepla sú v danej lokalite k dispozícii - tuhé, kvapalné, plynné palivá alebo elektrická energia. Ďalej treba určiť jednotlivé parametre stavby a na základe ich tepelno-technického posúdenia je potrebné preukázať, či spĺňajú príslušné hodnoty v súlade s aktuálnou tepelno-technickou normou. Na základe výpočtu tepelných strát navrhne projektant druh vykurovacej sústavy, rúrkové rozvody a vykurovacie telesá. Všeobecne platí, že budovy s vyhovujúcimi tepelno-technickými vlastnosťami je možné vykurovať so systémom s nižším tepelným výkonom ako rovnako veľké budovy, ktoré nie sú dostatočne zateplené a vykazujú vysoké úniky tepla. Moderné a dobre navrhnuté vykurovanie má vysokú účinnosť, t. j. na svoju prevádzku spotrebuje menšie množstvo paliva a tým prispieva k úsporám energie i prevádzkových nákladov.
* Zdroje tepla
Zdroj tepla zabezpečuje spaľovacím procesom premenu energie obsiahnutej v palive na energiu tepelnú, ktorá sa uvoľňuje priamo do miestnosti alebo sa do priestoru prenáša prostredníctvom teplonosnej látky. Ak je zdroj tepla priamo vo vykurovanej miestnosti, hovoríme o lokálnom vykurovaní. Vývojovo predstavuje najstarší typ vykurovania a v poslednom čase prežíva renesanciu v podobe teplovzdušných kozubov alebo kachľových pecí. Ich využitie prispieva k zhospodárneniu prevádzky rodinných domov, najmä v prechodných ročných obdobiach. Tento spôsob vykurovania je výhodný aj v objektoch s príležitostným využitím, napríklad v rekreačných chatách a chalupách.
Väčšina rodinných domov, aj tých starších po generálnej rekonštrukcii, je vybavená centrálnym vykurovaním. Teplo sa vyrába v kotli na tuhé, kvapalné alebo plynné palivo, alebo v elektrickom kotli. Zohriata teplonosná látka, naj-častejšie voda, sa dopravuje potrubným rozvodom do vykurovacích telies, rozmiestnených v jednotlivých miestnostiach domu. Zabudovaná elektronika a moderné systémy regulácie sa starajú o maximálny komfort pri prevádzke systému a o jeho efektívnosť. Je predsa zbytočné, aby systém naplno fungoval v čase, keď sa rodina doma nezdržiava. Naprogramovanie denného a týždenného režimu vykurovania prispieva k značným úsporám energie a tým i financií. O spôsobe umiestnenia kotla v objekte rozhodujú jeho technické parametre a požiadavky na bezpečnosť a dispozičné riešenie jednotlivých podlaží. Stacionárne kotly umiestňujeme v samostatných miestnostiach, nástenné ply-nové alebo elektrické sa ľahko zabudujú aj v kúpeľni, kuchyni či predsieni. Vznikajúce spaliny zo zdroja tepla odvádzame komínom s dostatočným priemerom komínového prieduchu. Univerzálny komínový systém umožňuje v bu-dúcnosti prejsť na iný (lacnejší alebo dostupnejší) druh vykurovacieho média. Rezervný komín je tiež dobrou investíciou a optimálnou prípravou pre nadstavbu ďalšieho podlažia rodinného domu. Rozhodný a rozumný staviteľ rodinného domu si musí počas prípravnej i realizačnej fázy výstavby uvedomiť, že dôsledné plánovanie a zároveň precízne prevedenie stavebných i remeselných prác rozhodujú nielen o kvalite, ale najmä o cene bývania na dlhé roky. *