Všetko, čo nás v bytovom interiéri obklopuje, je vyrobené z konkrétneho materiálu. S materiálmi sme v neustálom kontakte - chodíme po nich, dotýkame sa ich, máme ich stále v zornom poli. Časť z nich je nielen súčasťou interiéru, ale zároveň aj súčasťou konštrukcie stavby. K takýmto patrí podlaha, ale aj napr. obklady a stropné podhľady.
Podlaha je uložená na stropnej konštrukcii a skladá sa z podkladových vrstiev (zvukovo-izolačnej, tepelno-izolačnej, hydroizolačnej a vyrovnávacej) i nášľapnej vrstvy. Skladba a typ podkladových vrstiev sa navrhuje do konkrétneho prostredia a pre vybratý druh podlahy.
Podlaha tvorí zabudovanú konštrukciu, ktorá zásadným spô-sobom ovplyvňuje zariaďovanie interiéru. Inak sa bude zariaďovať byt s parketami ako ten, ktorý má textilnú krytinu. Podlahy obyčajne pri zmene vyžadujú nákladnú prestavbu, a tak pri tvorbe nového interiéru alebo rekonštrukcii treba pri ich výbere postupovať svedomito a uvážlivo. Pri zariaďovaní jednotlivých miestností si vyberáme prijateľný typ podlahy podľa izolačných vlastností, frekventovanosti prevádzky v miestnosti a podľa náročnosti údržby.
Podľa nášľapnej - povrchovej vrstvy rozoznávame teplé a studené podlahy. K studeným podlahám patria keramická a kamenná dlažba, dlažba z pálených tehál, terazzo (liata podlaha), linoleum a PVC a k teplým zas drevené podlahy ako parkety, vlysky, palubovka, laminátové podlahy, korok a textilná krytina. Čo si treba pri výbere podlahy uvedomiť? Podlaha by mala byť príjemná na dotyk, resp. došľap, mala by dobre tepelne izolovať a zároveň by mala mať vyhovujúce zvukovo-izolačné parametre. Okrem toho by mala byť estetická, štýlotvorná, zjednocujúca, bezpečná, nešmykľavá, oteru vzdorná, ľahko udržiavateľná.
* Ktorú si vybrať?
Keramická dlažba je obľúbenou povrchovou úpravou podlahy do predsiení, kuchýň, kúpeľní, hál, pretože má jednoduchú údržbu, je trvanlivá, spĺňa hygienické parametre a disponuje rozsiahlou farebnou a rozmerovou škálou s požadovanými estetickými vlastnosťami. Keramické materiály sú dostatočne tvrdé, pevné, nehorľavé a odolné voči oteru. Dlaždice môžu byť glazované a neglazované. V interiéri sa to premietne v podobe lesku a matu, lisované aj ťahané. Vyrábajú sa rôzne tvary a veľkosti od rozmerov 20 x 20, až po 30 x 60. Veľmi populárne sa v posledných rokoch stali mozaiky. Mozaika sa dá vhodne kombinovať s pravidelne uloženou dlažbou, jej výhoda spočíva v možnosti použitia aj na oblé časti inte-riéru. Keramické dlažby aj mozaika sú na našom trhu k dispozícii v nes-početnej škále farebných odtieňov a dezénov.
Kamenné podlahy majú na roz-diel od keramických inú hmotnosť, hrúbku, farebnosť a najmä cenu. Kameň je niekoľkonásobne drahší než keramika. Prírodný kameň nikdy nedosiahne jednoliatu farebnosť, ale dá sa ním zrealizovať efektný priestor. Každý narezaný kus je originál, ktorý vytvorila príroda a treba rátať s tým, že kamenná dlažba pôsobí už sama o sebe nesúrodo vďaka svojej textúre a netreba ju kombinovať s množstvom výrazných štruktúrovaných materiálov. Dlažby z kameňa sa dajú brúsiť a leštiť alebo sa im môže nechať prírodný povrch, na ich konečné úpravy sa používajú rôzne druhy impregnácií a politúr, ktoré znižujú nasiakavosť kameňa a zvyšujú jeho lesk.
Kamenný konglomerát je zaujímavým materiálom, vhodným na podlahu. Ide o umelo vytvorený kameň z prírodnej kamennej drviny rôznych frakcií, synteticky spájaný tmelmi a farbivami. Keďže má pravidelnú kresbu, ukladá sa ako keramická dlažba a môže mať aj také zafarbenie, aké sa v prírode nedá docieliť. Vyrába sa iba v leštenej forme. Pre keramické a kamenné dlažby, ktoré sú na dotyk dosť studené, je veľmi vhodné použitie podlahového kúrenia.
Linoleum tvorí zmes polymérových živíc, ľanového oleja, korkovej drviny a farbiva, ktorá sa za tepla lisuje v jednej vrstve na jutové plátno. Možnosť uplatnenia linolea je neobmedzená najmä pre jeho ekologické parametre, pružnosť, dobrú tepelnú aj zvukovú izoláciu, odolnosť voči mechanickému opotrebovaniu a ľahkú údržbu. PVC (polyvinylchlorid) je dokonalá imitácia linolea, ibaže na syntetickej báze. Vyrába sa v pásoch alebo štvorcoch a môže byť jednovrstvový alebo viacvrstvový. Výhodou PVC je ľahká údržba, vodotesnosť a najmä veľmi nízka cena. K dispozícii sú rôzne dezény.
Koberce sa aj v dnešnej dobe delia na ručne a strojovo tkané. Na tkanie kobercov sa používajú čisté prírodné materiály a kombinácie umelých vlákien ako polyamid, polyacryl, polypropylén, pričom z prírodných vlákien prevláda vlna. Pred výberom materiálu koberca je potrebné určiť stupeň zaťaženia vlákna. Ak je väčšia frekvencia chodenia, vlas by sa mal znižovať. Voľakedy boli obľúbené celoplošné textilné krytiny, ktoré mnohí uprednostňujú podnes. Výhodou takejto podlahovej úpravy je tichý došľap, farby, ktoré priestor otepľujú, ale na druhej strane ide o materiál, ktorý chytá prach a roztoče, čo je pri rozšírení rôznych druhov alergií nie práve najvhodnejšie.
Korok je na dotyk mäkký, pružný, antistatický, ľahko sa udržiava a neabsorbuje prach. Klasická korková podlaha sa skladá zo štvorcových alebo obdĺžnikových dielov o hrúbke 3-4 mm, ktoré majú dve vrstvy: spodnú tvorí aglomerovaný korok a vrchnú dekoračná dyha, ktorá dáva podlahe typický vzhľad. Na vrchnú vrstvu sa nanáša niekoľko náterov pružného polyuretánového laku, prírodného vosku alebo oleja. Na rozdiel úpravy lakom prírodné povrchové nátery zachovávajú korku prirodzený zamatový vzhľad. Korkové podlahy sa vyrábajú aj ako plávajúce.
Drevo používané ako parkety, vlysky, palubovka a najmä v posledných rokoch materiály na báze dreva, sú vo všeobecnosti považované za veľmi populárne. Parkety a parketové intarzie sú vhodné do historických priestorov, v novších priestoroch dodávajú interiéru eleganciu. Vlysky so svojím stromčekovým uložením vyhovujú prakticky všetkým moderným interiérom a palubovka sa podieľa na vidieckom vzhľade. Obľúbené sa stali najmä plávajúce podlahy, ktoré môžu byť laminátové aj drevené. Ponuka laminátových podláh na našom trhu tvorí široké spektrum od veľmi lacných po pomerne finančne nákladné druhy, či už ide o imitácie drevín vrátane exotických druhov v prírodných farbách alebo farebných variáciach, s kvetinovými motívmi, intarzie.
Povrchovú vrstvu podlahy vnímame ako neoddeliteľnú súčasť interiéru, preto estetická stránka zohráva pri výbere takú istú dôle-žitosť ako funkčná. Ľudské oko vníma podlahu ako základňu priestoru, ktorá pôsobí na interiér povrchovou štruktúrou, textúrou a farebnosťou materiálu. A práve tieto vlastnosti vymedzujú štýl a atmosféru interiéru. *