Na prelome septembra a októbra bola vo výstavnej sieni Spolku architektov Slovenska v Bratislave na Panskej ulici otvorená výstava Rodinný dom - obraz našej kultúry. Výstava bola akýmsi prirodzeným zavŕšením konferencie s rovnomenným názvom. Celá akcia prebiehala pod záštitou Ministerstva kultúry a Spolku architektov Slovenska, autorom myšlienky a odborným konzultantom bol Prof. Ing. arch. Štefan Šlachta CSc., odborným garantom konferencie Ing. arch. Andrea Bacová, kurátorom a súčasne garantom výstavy sa stal Ing. arch. Martin Mašek, CSc. Teda k výstave.
Rodinný dom patrí k témam od nepamäti veľmi príťažlivým pre väčšinu ľudí, veď všetci si vytvárame vlastné domovy. Laik chce dom vlastniť, a tak získať výnimočné bývanie, vytúžené súkromie bývania a spoločenský status. Pre architekta je zas rodinný dom výzva - výnimočné zadanie, pretože sa ho osobnostne dotýka - jednak ako človeka, ktorý tiež býva a najmä ako profesionála, ktorý musí neustále konfrontovať svoje predstavy o bývaní s tými, ktoré vyhovujú klientovi. Rodinný dom, aby sa v ňom dobre bývalo, by mal byť navrhovaný na mieru klienta. Dobrých, veľkorysých a architektovi dôveru-júcich klientov nie je nadbytok. A vytvoriť priestor - prostredie pre kvalitné a funkčné bývanie, objekt, ktorý zachytáva myšlienku architekta a zároveň plne rešpektuje klientove požiadavky - nie je jednoduchá úloha. Pri vytváraní domu sa architekt usiluje o spriahnutie predstáv a túžob s kompromismi a možnosťami tak, aby výsledok bol po všetkých stránkach kvalitný.
Signál o tom, že o rodinný dom ako o tému je trvalý záujem poskytla nielen účasť na konferencii, ale aj prekvapujúco frekventovaná náv-števnosť výstavy z radov verejnosti. Cieľom akcie bolo sprostredkovať pohľad na aktuálne trendy vo výstavbe rodinných domov, ktoré môžu byť zodpovedne pomenované architektúrou. A nešlo o žiaden rebríček Top 10 v architektúre súčasných slovenských rodinných domov. Snaha protagonistov bola sústredená na prezentovanie pozitívnych príkladov, vybratých podľa toho, že sa u nich dajú identifikovať rôznorodé pohľady na stvárnenie dnešného slovenského rodinného domu, resp. štýlu. Medzi vystavenými reprezentantmi boli napr.: Dom na jednej úrovni od architekta Š. Pacáka, Vila Linea od architekta J. M. Bahnu, White house od I. Palča, Dom na vyhliadke od B. Somoru, Biely dom od Z. Michalčáka a M. Pašku, Vila Lýdia od M. Rešovského, Vila C od ateliéru BKU, Vila G od architektov M. Kusého a P. Paňáka, Vila na Žižkovej od M. Kvasnicu a D. Bereca, Rodinný dom v Marianke od K. Cakova, Rodinný dom na Kolibe od dvojice Molnár - Peráček, Vila Vietor od J. Kelbela a ďalšie. Dal sa v nich nájsť umiernený tradicionalizmus a symetria, kontextualizmus, organická architektúra, dekonštruktivizmus, neoklasicizmus, minimalizmus, purizmus, zaregistrovať vplyvy holandskej, či japonskej architektúry aj inšpirácie konkrétnymi svetovými „značkami“. Väčšina vystavených rodinných domov bola naprojektovaná v rokoch 1998 -2001 a postavená v rokoch 2000 - 2003. Každý z vystavených domov má originálnu identitu, navodzuje isté pocity, snaží sa o vlastnú cestu estetiky, o kvalitu priestorov a interpretáciu okolia. Výstava poukázala aj na to, že moderný slovenský rodinný dom - to nie sú iba obrovské šikmé strechy a členité podkrovia, balustrády na balkónoch a „vypučené kuchyne“ na stolovanie…
Rodinný dom je téma citlivá po všetkých stránkach: priestor, kompozícia a hmota sú výsledkom dlhodobej komunikácie klient kontra architekt, technické a stavebné detaily zas výsledkom precíznosti stavebného procesu. Funkčnosť domu síce overuje až bývanie klienta a druhotné poznanie sa dá odhaliť až po pobyte v dome a jeho precítení, forma domu ovplyvňuje okolie od začiatku ako stojí. Verejnosť vníma v prvom rade výsledok, hmotu, definitívu, vonkajšiu estetiku domu. A laik má málokedy možnosť detailne sa zoznámiť s filozofiou domu, prezrieť si pôdorysy, zábery na kvalitné príklady rodinných domov a víl navyše z domáceho prostredia. A o tom bola celá akcia na Spolku architektov Slovenska. Vydarená! Poskytla prehľad, poinformovala o koncepčnej práci našich archi-tektov o tom, že nové dimenzie bývania na Slovensku existujú, vzišli z regionálnych podmienok a individuálnych potrieb, ale snažia sa držať krok so svetovými trendmi v architektúre. *