ISALAMABAD, WASHINGTON – V atmosfére blížiaceho sa vojenského úderu, ktorý je po včerajšom diplomatickom neúspechu Pakistanu čoraz pravdepodobnejší, mobilizujú susedia Afganistanu svoje vojenské sily a zatvárajú hranice.
Americká diplomacia sa zatiaľ pokúša využiť priaznivé nálady vo svete a zostaviť koalíciu štátov na boj proti terorizmu. Colin Powell v nedeľu naznačil, že bude vítaný každý, kto bude bojovať proti teroristom – i krajiny na americkom čiernom zozname sponzorov.
Vynorili sa aj prvé problémy s takouto koalíciou – Izrael protestoval proti jej poňatiu a štáty v Perzskom zálive žiadali, aby sa koalícia zaoberala aj „izraelským štátnym terorizmom“. Iránsky prezident Muhammed Chatámí zvolal „naliehavé stretnutie“ Organizácie islamskej konferencie (OIK).
Chatámí, prezident Iránu, ktorého postoj je stále otázny, včera žiadal, aby sa proti terorizmu bojovalo „rozumne, prezieravo a v medzinárodnej rovine“ – teda pod patronátom OSN. Pri prípadnej vojenskej odvete proti Afganistanu ostane Irán podľa pozorovateľov neutrálny, lebo protiamericky naladený Teherán nemá dobré vzťahy ani s Talibanom.
Irán včera uzavrel hranice s Afganistanom a obyvatelia tejto krajiny tak vlastne ostali uväznení pod hrozbou vojenského úderu. Pakistan uzavrel hranice už predtým a cez hraničné priechody púšťa len autá s potravinami a osoby s platnými cestovnými dokladmi.
Uzatvorenie hraníc je jednou z požiadaviek, s ktorou sa na Pakistan obrátili USA. Požiadali aj o uzatvorenie vzdušného priestoru a výmenu informácií medzi tajnými službami. Pakistanské úrady obmedzili aj pohyb afganských utečencov, ktorí sú v pakistanských táboroch už dávnejšie.
Afganci zatiaľ opúšťajú veľké mestá a smerujú na vidiek. Afganistan vyslal na hranice 20-tisíc vojakov a uzatvoril vzdušný priestor.
Pakistanským predstaviteľom sa včera počas trojhodinových rokovaní v Kandaháre nepodarilo presvedčiť afganské hnutie Taliban, aby vydalo teroristu Usamá bin Ladína.
Do pohotovosti bola uvedená aj tadžická armáda. Do Indie smerujú diplomati zahraničných veľvyslanectiev v pakistanskom Islamabade – v obavách pred represiami.
Koalícia radikálnych islamských strán v Pakistane totiž oznámila štrajkovú kampaň. Radikálne náboženské strany vyzývajú na štrajky a manifestácie, aby prinútili prezidenta Parvíza Mušarrafa ustúpiť od podpory USA.
(čtk, tasr, reuters)