„Z pohľadu Židov je to najlepšia reklama, akú nám kedy urobili,“ povedal izraelský expert na boj s terorizmom Ehud Sprintzak deň po tom, ako islamskí teroristi pripravili o život asi 5000 ľudí v Spojených štátoch. „Sú to hrôzostrašné obrazy, ale urobia viac ako tisíc veľvyslancov pokúšajúcich sa vysvetliť, aký nebezpečný je islamský terorizmus,“ dodal.
Táto myšlienka ako prvá napadla takmer každému Izraelčanovi, keď horel Pentagon a spadli veže Svetového obchodného centra. Denník Jediot Achronot 12. septembra napísal, že „tí, ktorí bojujú proti terorizmu, budú mať teraz v očiach Američanov prakticky úplne voľné ruky“.
Myslí si to aj izraelský premiér Ariel Šaron, ktorý minulý týždeň neustále útočil na Palestínčanov a ich vodcu Jásira Arafata stotožňoval s lídrom teroristov Usamom bin Ladínom. „Každý má svojho vlastného bin Ladína. Arafat je našim bin Ladínom,“ povedal vo štvrtok americkému ministrovi zahraničia Colinovi Powellovi.
Je to, samozrejme, chybná analógia. Bin Ladín je teroristom bez štátu, ktorý je odhodlaný vyhnať všetkých neveriacich z moslimskej pôdy (vrátane Izraela) silou. Arafat je šéfom štátu. Uznáva právo Izraela na existenciu a strávil posledných osem rokov rokovaniami o mierovej dohode s rôznymi izraelskými vládami.
Spojené štáty to dobre vedia, nech už je americká verejná mienka akákoľvek. Vedia aj to, že vypuknutie druhej intifády bolo do značnej miery spontánnym aktom a Arafat má len malú alebo vôbec žiadnu kontrolu nad palestínskymi organizáciami - zvlášť nad Hamasom a Islamským džihádom. Rovnako je zrejmé, že Palestínčania nie sú takí blázni, aby zaútočili na niekoho iného ako svojho bezprostredného nepriateľa Izrael.
Na vysokých miestach v USA dobre chápu, že izraelsko-palestínsky konflikt s jeho tragickou dennou bilanciou prestreliek, samovražedných výbuchov a samopalových útokov je zakonzervovaným sporom, ktorý treba oddeliť od svetového islamského terorizmu. Rovnako je jasné, že tento konflikt musí byť stlmený, aby sa Washingtonu podarilo vybudovať globálnu koalíciu, ktorú prezident George Bush sľúbil Američanom.
Na celom Blízkom východe až po Pakistan je izraelsko-palestínsky konflikt hlavnou vecou, ktorá ovplyvňuje mienku ulice. Dovtedy, kým bude Palestínčanov denne zabíjať izraelská armáda, bude pre vlády prevažne moslimských krajín veľmi nebezpečné hrať aktívnu úlohu v protiteroristickej koalícii Washingtonu. A tak Izraelu zrejme dajú najavo, aby pribrzdil.
Pre Jeruzalem je vždy problémom, keď USA musia zvážiť svoje sympatie k Izraelu s vlastnými národnými záujmami. Toto je taký čas - a Izraelu už začína byť teplo. „USA sa snažia vytvoriť koalíciu proti terorizmu a chcú v nej zahrnúť moslimské a arabské sily,“ povedal izraelský minister zahraničných vecí Šimon Peres v piatok. „Bolo by pre nich veľmi dôležité, keby sa dala palestínska záležitosť odložiť bokom alebo pozitívne vyriešiť, pretože môže prekážať vo vytvorení koalície,“ dodal.
Peres, ktorý je hlasom mieru v izraelskej vláde, možno tajne víta tento americký tlak na prímerie a dohodu s Palestínčanmi - ale Šaronovi sa páčiť nebude.
Autor: Londýn pre SME - (Autor je historik a publicista)