* Štyri dni pred atentátom vydalo ministerstvo zahraničných vecí správu, v ktorej opakovalo varovanie z mája, že „Američania sa môžu stať terčom teroristického útoku extrémistických skupín spojených s bin Ladínom a jeho organizáciou Al-Kaida“. „Bol to znak, že niečo sa pripravuje,“ povedal bývalý minister zahraničia USA George Schultz.
* Noc po útokoch na New York a Washington senátor John Kerry povedal, že tajná operácia CIA v auguste zmarila jeden podobný útok.
* Šéf FBI tvrdí, že nemohol vedieť, že piloti-teroristi získavali výcvik na amerických leteckých školách. „Keby sme to tušili, niečo by sme urobili.“ V skutočnosti to však tušiť mohli. Pri vyšetrovaní útokov na americké ambasády v roku 1998, ktoré podľa všetkého tiež spáchal bin Ladín, sa zistilo, že dvaja podozriví - Essam al Ridi a Ihab Ali Nawawi, sa naučili pilotovať lietadlá v Texase a Oklahome. Tri roky mala FBI informácie o plánoch teroristov učiť sa lietať na amerických školách.
* O dvoch teroristoch vedela FBI už pred ich činom. Od CIA dostala tip, že dvaja Arabi - Chalíd Midhar a Salem Hamzi - sú teroristami a niečo pripravujú. Obaja bývali v San Diegu, informácia od tamojšej polície však do centrály FBI nikdy neprišla. Midhar je údajne spojený aj s minuloročným útokom na americkú loď USS Cole pri jemenskom pobreží.
* Francúzske rádio Europe 1 prinieslo správu, že FBI v Bostone už minulý mesiac zatkla Alžírčana, ktorý mohol byť spojený s útokmi. Keď ho zadržali, mal so sebou pasy, letové manuály a technické informácie o lietadle Boeing. Hoci francúzske tajné služby CIA informovali o jeho kontakte s bin Ladínom, Američania nič neurobili. Dnes údajne sedí vo väzení a odmieta spolupracovať.
* Pred niekoľkými mesiacmi zmizli posádke leteckej spoločnosti American Airlines doklady a uniformy. Posádku okradli v jednom hoteli v talianskom Ríme.
* V januári, hneď, ako Bush nastúpil do úradu, dvaja bývalí senátori Gary Hart a Warren Rudman vydali správu, v ktorej niečo podobné predpovedali: „V najbližších 25 rokoch sa očakáva priamy útok namierený proti Američanom na ich vlastnej pôde.“ Dvaja experti varovali pred zraniteľnosťou územia USA a spísali asi päťdesiat rád, ako takémuto útoku zabrániť. Objavila sa medzi nimi aj výzva pre CIA a FBI, aby sa viac spoliehala na ľudí a menej na technológie.
* Bushova administratíva sa správou vôbec nezaoberala a namiesto toho pracovala na vlastnej stratégii. (miš)