
Bývalá ubytovňa baníkov na ostrove Nauru mala tiež slúžiť na ubytovanie prevažne afganských utečencov, ktorých včera austrálska loď dopravila k brehom ostrova. FOTO - TASR/A
AIWO - Teroristický útok v USA zasiahol prakticky do všetkých svetových afér. Austrálska vláda ho využíva, aby ospravedlnila svoje rozhodnutie poslať loď plnú utečencov - prevažne Afgancov - preč od svojich brehov: vraj môžu byť medzi nimi podozriví z atentátu. „Niektoré medzi týmito osobami sme odmietli priať z bezpečnostných dôvodov,“ povedal včera štátny tajomník pre imigráciu Philip Ruddock.
Vojenská loď Manoora so 670 utečencami na palube včera zakotvila pri brehoch tichomorského ostrova Nauru, ktorý má časť utečencov prijať. Utečenci, ktorí strávili na mori tri týždne, zatiaľ len čakajú na povolenie vylodiť sa, kým dlhý právny spor pred austrálskymi súdmi pokračuje. Federálny súd včera prijal odvolanie austrálskej vlády proti rozsudku z minulého týždňa, podľa ktorého vláda nemala právo odmietnuť azyl utečencom zachráneným koncom augusta z potápajúcej sa indonézskej lode nórskym plavidlom Tampa, a utečenci sa musia vrátiť do Austrálie. Právna bitka môže trvať ešte nesmierne dlho - aj v prípade ďalšieho negatívneho rozsudku sa vláda môže odvolať na vyššej súdnej inštancii.
Utečenci budú musieť ešte pár dní zostať na lodi - podľa austrálskych zdrojov pre nich dosiaľ nezaistili ubytovanie. Pôvodne mali utečenci bývať v športových strediskách, ktoré vybudovala Čína pre svetový vzpieračský šampionát, ktorý sa nakoniec na ostrove nekonal. Táto možnosť napokon padla - a austrálska armáda až teraz začala budovať provizórne prístrešky. Všetky náklady za pobyt utečencov na Nauru ponesie Austrália. Tí, ktorých neprijme Nauru, odletia čo najskôr na Nový Zéland. Nauru je svojimi 21 kilometrami štvorcovými a 12 tisícami obyvateľmi najmenšou republikou na svete. (čtk)