
Na obrázku vpravo je vynovená Risa. FOTO - ČTK/AP
Japonka Risa Aratová sa roky trápila pre svoje šikmé oči. Neznášala tiež, keď jej slnečné okuliare neustále kĺzali z drobného nošteka. Keď po rokoch odlúčenia 19-ročná predavačka stretla svojho otca a videla, aký je sklamaný jej výzorom, rozhodla sa, píše agentúra AP. Prihlásila sa do televíznej šou zvanej Koloseum krásy, kde chirurgické a kozmetické úpravy tváre prebiehajú zadarmo, ale priamo pred televíznymi kamerami.
Obdivovateľka americkej herečky Julie Robertsovej má teraz natiahnutú pokožku a je spokojná. Tvár pripomína postavičky z japonských kreslených seriálov predávaných do západnej Európy. Risa si ju vybrala zo 111 možností z katalógu.
Úpravy tváre sa v Japonsku stali hitom po zavedení moderných, „nekrvavých“ procedúr. Letí zaokrúhľovanie očí a zväčšenie nosa. Je reakciou na dlhotrvajúce nadšenie Japoncov pre všetko, čo prichádza zo Západu.
Japonskí lekári dnes dokážu zväčšiť očné viečka za 10 minút a 400 dolárov. Šikovná je aj vyhladzovacia injekcia proti vráskam - účinky látky trvajú niekoľko mesiacov a klientka sa do pol roka do salónu krásy bezpečne vráti aj s novými úsporami.
Donedávna sa tradoval názor, že zmeniť si tvár je výrazom neúcty k rodičom, či márnivosti. V posledných rokoch sa však reakcie na skrášľovanie začali meniť. „Predtým mala plastická chirurgia neslávnu reputáciu. Odvážili sa na to len filmové hviezdy a barové dievčatá,“ povedal pre agentúru AP chirurg Tošia Handa. Dievčatá v skrášľovacích televíznych šou však pre istotu vystupujú pod cudzími menami.
Plastických chirurgov sa nedotkol ani ekonomický útlm - len v minulom roku Japonci minuli na skrášľovanie okolo 25 miliónov dolárov, čo je o polovicu viac než v roku 1994.
„Je to o túžbe žien vyjadriť sa. Preto chcú výraznejšie črty tváre,“ obhajuje mániu chirurg Handa.
O prípade, ktorý práve vyšetruje tokijská polícia, chirurgovia svojich klientov iste neinformujú. Krátko po procedúre odsávania tuku na jednej z kliník krásy nedávno umrelo 54 žien. (čtk, zo)