BRATISLAVA - Predaj hudobných nosičov vo svete klesá, na Slovensku však rastie. Zatiaľ čo celosvetové tržby najväčších hudobných vydavateľstiev v prvom polroku medziročne klesli o viac ako desatinu, na Slovensku sa zvýšili o vyše päť percent. Podobný vývoj zaznamenali vydavateľstvá len v dvanástich krajinách.
Medzinárodná federácia fonografického priemyslu odôvodňuje rast predaja na Slovensku nižšou DPH. „Januárové zníženie dane z 23 na 20 percent malo pozitívny vplyv na spotrebiteľské ceny, zvlášť na domáce tituly, čo stimulovalo dopyt,“ píše vo svojej štúdii federácia, ktorá združuje najväčšie svetové vydavateľstvá.
Oficiálne čísla potvrdzujú aj slovenské pobočky vydavateľstiev. „Na Slovensku prepad tržieb nepociťujeme. To už máme za sebou. Ani ceny nerastú, skôr stagnujú alebo dokonca klesajú,“ hovorí Juraj Čurný z firmy Forza Music, ktorá na Slovensku zastupuje aj katalóg Warner Music. V januári sa DPH na CD nosiče zníži ešte raz - z 20 na 19 percent.
Hudobné vydavateľstvá z poklesu celosvetového predaja vinia internet a hudobných pirátov. „Hlavným faktorom, ktorý sa podpísal pod pokles tržieb priemyslu bola neautorizovaná výmena pesničiek v digitálnom formáte cez internet a predaj pirátskych kópií CD nosičov,“ vyhlásila federácia fonografického priemyslu.
Predaj hudobných nosičov rástol v prvej polovici roka len v dvanástich krajinách. Väčšinu z nich označujú ekonómovia za tranzitívne ekonomiky, a patria teda medzi tie chudobnejšie štáty. Okrem Slovenska sú v tejto skupine napríklad Poľsko, Maďarsko či Rusko. Internet v týchto krajinách nie je rozšírený v takej miere ako vo vyspelom svete.