Najstarším európskym mamutom je Mammuthus meridionalis, ktorý žil pred 2,6 milióna až 700 000 rokmi v lesnatých oblastiach, prakticky nebol ochlpený a obľuboval mierne podnebie.
Pred 700- až 500-tisíc rokmi nasledoval stepný Mammuthus trogontherii. Asi ako prvý mal hustú srsť, žil v tundrách a na stepiach. Najhustejšiu srsť mal posledný európsky zástupca Mammuthus primigenius. Za hlavou mal hrb s tukom, vďaka ktorému prežil aj chladné zimy. Tieto rezervy mu zrejme pomohli rozšíriť sa od Sibíri až do Európy. O výzore tohto typu mamuta sa vie vďaka nálezom mamutov zamrznutých v ľade na severnej Sibíri. Prvý takýto objav urobili v roku 1900 v tundre pri rieke Berezovka.
Mamut srstnatý bol vysoký 3 až 3,5 metra, jeho predchodca - mamut stepný 4 až 4,5 metra. Mamuty vyhynuli počas konca staršieho útvaru štvrtohôr - pleistocénu, keď došlo k opätovnému ochladeniu, spolu s nimi vyhynuli aj jaskynné medvede. Pre človeka staršej doby kamennej - paleolitu boli mamuty jedným z hlavných zdrojov obživy.
Snom vedcov je mamuta vyklonovať. Dánski vedci z Kodanskej univerzity už skúmali DNA z mamutích buniek, ktoré sa zachovali v zamrznutej sibírskej pôde. Všetky skúmané bunky však mali vo svojom jadre takú porušenú DNA, že pokusy s klonovaním neprichádzali do úvahy. (ts)