Po Bratislave chodili srstnaté mamuty

Dvaja vysokoškoláci našli začiatkom októbra na stavenisku v bratislavskej Mlynskej doline asi 20-tisíc rokov staré mamutie kly.


Po ukončení záchranných prác objavil študent Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského Tomáš Čunderlík ďalšie časti kostí 20-tisíc ročného mamuta.“Predpokladám, že je to zadná ľavá stehenná kosť mamuta,“ hovorí mladý muž. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL


Dvaja vysokoškoláci našli začiatkom októbra na stavenisku v bratislavskej Mlynskej doline asi 20-tisíc rokov staré mamutie kly.

Martin Vlačiky a Michal Karol sa na miesto výstavby diaľničného úseku vybrali zo zvedavosti. Dva 80-centimetrové úlomky klov prehistorického zvieraťa objavili v jednej z vybagrovaných jám. Robotníci si ich nevšimli.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Po senzačnom náleze paleontológovia dúfajú, že sa nájdu aj ďalšie časti kostry mamuta. Slovenské národné múzeum preto požiadalo stavebnú firmu, aby zastavila práce na stavbe diaľničného tunela a nového vchodu do zoologickej záhrady. Slovenská správa ciest vyhlásila, že aj keby bol rozsah nálezu väčší a výskum by prerušil stavebné práce na dlhší čas, uvedenie diaľnice do prevádzky v roku 2007 to neohrozí.

Kosti treba mesiace spevňovať

Záchranné práce na náleze fosílnych zvyškov mamuta ukončili v týchto dňoch. Paleontológovia i archeológovia však budú sledovať miesto nálezu pravidelne. „Je možné, že pri ďalších prácach sa náhodne odkryjú nové zvyšky vyhynutých živočíchov,“ hovorí Anna Ďurišová z paleontologického oddelenia Slovenského národného múzea.

SkryťVypnúť reklamu

Úlomky klov patria mamutovi srstnatému, ktorý žil na území strednej Európy v poslednej ľadovej dobe. „Sú vo veľmi zlom stave,“ hovorí Ďurišová.

Pred prepravou bolo treba pozostatky mamuta natrieť špeciálnou stavebnou hmotou na odvlhčenie múrov. Potom ich uložili do sadry, aby sa nepoškodili či nerozpadli. V prírodovednom múzeu ich budú zrejme mesiace spevňovať, kým ich celé vyberú zo sadrovej schránky. Predtým musia vyschnúť a po vybratí ich bude nutné zakonzervovať.

Na záchrane klov pracovali odborníci z Prírodovedného múzea SNM spolu s pracovníkmi Archeologického múzea SNM, Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied a Katedry geológie a paleontológie Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave. Kly zostanú v zbierkach národného múzea, kde sa dnes dajú nájsť aj kly mastodonta či zuby nesrstnatého mamuta, tzv. lesného slona.

SkryťVypnúť reklamu

Asi dva metre od nálezu klov objavili odborníci ďalšie kosti. Našla sa napríklad asi 40-centimetrová časť z mamutej končatiny. „Okrem toho sme našli päť zubov z koňa, ktorý žil zrejme rovnako ako mamut v poslednej dobe ľadovej, staršom období štvrtohôr - pleistocéne, jeden zub z tura i kus čeľuste,“ povedal Štefan Meszároš z Prírodovedeckej fakulty UK.

Pohrebiskom zvierat sa stala podľa všetkého rieka Vydrica. Ich zvyšky na súčasné miesto zaniesla veľká prívalová voda z Malých Karpát.

Odborníci nenašli všetko

Po ukončení prác študent Prírodovedeckej fakulty Tomáš Čunderlík objavil na stavenisku diaľnice ďalšie kosti. Študuje geochémiu, ale paleontológia je jeho veľký koníček. Na nálezisku bol so spolužiakom Andrejom Čerňanským.

„Už predtým sme tam našli niekoľko zubov pravekého koňa a kúsky kostí. Podarilo sa nám však nájsť niečo oveľa unikátnejšie. Z fragmentov, ktoré sme objavili, sme poskladali časť väčšej kosti. Podľa hustoty hutného tkaniva a nákresov kostier pravekých chobotnatcov predpokladám, že je to ľavá zadná stehenná kosť mamuta. Kosť som očistil, spevnil roztokom lepidla a jednotlivé kúsky zložil ako puzzle. V pondelok ju odovzdám docentovi Petrovi Holecovi ako dar Prírodovedeckej fakulte,“ hovorí Čunderlík.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 737
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 549
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 736
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 550
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 548
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 413
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 074
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 215
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu