
Trenčianski bezdomovci sa prejavili ako podnikavci. Strážia nestrážené parkovisko. FOTO SME – DARIUS IVAN
Strážnu službu na jedinom neplatenom parkovisku v centre Trenčína vzali do svojich rúk bezdomovci. Minimálne traja sa na Mládežníckej ulici striedajú pri strážení zaparkovaných áut. Za jeden deň si každý zo samozvaných strážcov parkoviska dokáže zarobiť priemerne dvesto korún. Nejde o jediný príjem trenčianskych bezdomovcov. Po večeroch chodia žobrať ku kostolu.
Trenčania, ale aj návštevníci mesta na parkovisku za stráženie platia. Parkovisko bývalo problémové. Majitelia áut ich často nachádzali vykradnuté, poškodené alebo s vypustenými pneumatikami. „My im to ustrážime,“ dušuje sa Trenčan, ktorý si hovorí Ripso. Pravé meno neprezradí, podobne ako jeho kamaráti. Spolu s Pavúkom a Zitom si parkovisko rozdelili, a majú ho pod kontrolou.
Oslovení majitelia automobilov sa nad aktivitou bezdomovcov nepohoršujú, ba dokonca niektorí obdivujú ich podnikavosť. Za stráženie zvyčajne platia mincou a zrejme im to za to stojí.
Život bezdomovca v Trenčíne nie je ružový. V meste podľa Pavúka nefunguje žiaden squat (neobývaná stavba), kde by sa dalo nerušene uchýliť pred mrazom a dažďom. Miesta na nocľah si hľadajú v kroviskách, alebo pod mostami. V šesťdesiattisícovom meste stabilne pôsobí dvadsať chlapov bez domova. „Ženy medzi seba neberieme. Sú len zbytočným problémom,“ tvrdí Pavúk.
Utŕžené peniaze minú na stravu, ale aj na víno. Z času na čas využijú zárobok na hygienu. „Osprchovať sa chodíme na kúpalisko. Za 30 korún sme tam minule boli hodinu. Keby sme mali plavky, ideme si aj zaplávať.“ Do mesta pod hradom Matúša Čáka z času na čas prídu aj „klošárdi“ z iných miest. Aj medzi trenčianskymi sa nájdu migranti. Na druhej strane sú tu tí, čo strechu nad hlavou nemajú desať rokov a päty z mesta nevytiahli. (div)