
FOTO – REUTERS
Iba šesť krajín chytilo nástup novinky Quentina Tarantina v prvej vlne. Úvodná časť jeho dvojdielneho filmu Kill Bill obsadila kiná v Spojených štátoch, v Kanade, Turecku, na Islande, v Českej republike – a na Slovensku.
„Nakrútim najlepší akčný film všetkých čias,“ oznámil vlani v Cannes Quentin Tarantino, ktorý si na festival odskočil z nakrúcania filmu, ktorý tam pôvodne mal priniesť.
Myšlienkou na film Kill Bill, veľkú poctu bojovému umeniu kung-fu a filmovému žánru, na ktorom dnes štyridsaťročný rodák z Knoxvillu v Tennessee „vyrástol“, sa Tarantino zaoberal, už keď nakrúcal roku 1994 Pulp Fiction: Historky z podsvetia. Už vtedy vedel, že hlavnú úlohu bude hrať krásna štíhla blondínka Uma Thurman. Svoje základné predstavy vtelil do jednoduchého príbehu. Profesionálna vrahyňa a členka tajnej organizácie, ktorá pracuje pre mafiu, sa rozhodne skoncovať so zabíjaním a vydať sa. Pred oltár nastúpi tehotná nevesta s nádejou na normálny život. Jej bývalý milenec Bill s kumpánmi premenia kaplnku na bazén krvi. Veria, že nevesta je mŕtva. Tá sa po štyroch rokoch prebudí z kómy a chce sa pomstiť.
Bojové akcie sú osou príbehu rozdeleného do desiatich kapitol, ktoré Tarantino rozpráva v rôznych žánrových štýloch. „Chcel som, aby to vyzeralo, ako keby sa moja hrdinka pohybovala v multiplexe, kde sa premietajú filmy žánrov, ktoré mám rád,“ hovorí režisér, ktorý jednotlivé scény prepracoval s nesmiernou starostlivosťou a obrovskými nárokmi na prípravu hercov: tri mesiace, päť dní v týždni, osem hodín denne.
Tak Uma Thurman, ako „bezmenní“ bojovníci. „Chcel som, aby súboje vyzerali ako útok vrtuľníkov v Coppolovej Apokalypse,“ komentoval režisér starostlivosť pri nakrúcaní jednotlivých scén. Autenticitu Tarantino umocnil ešte tým, že popri USA, Mexiku a Japonsku nakrúcal tiež vo filmových štúdiách Pekingu, kde prizval k práci miestnych špičkových špecialistov. Tvrdí, že pravosť filmu zaručila čínska „ručná“ práca. „Kedykoľvek ma film prinútil, aby som použil počítač, považoval som to za svoju osobnú prehru. Napokon, veď ani ja nepíšem na počítači, ani na písacom stroji, ale rukou.“ Čo bolo vôbec najťažšie nakrútiť? „Rozťatie bejzbalovej loptičky mečom!“
„Uma Thurman verzus Daryl Hannah! Ako Godzilla verzus Rodan! Je to vojna blonďavých obrýň!“ poskakoval Tarantino od radosti.
Tridsaťročná Daryl Hannah zažiarila na začiatku osemdesiatych rokov vo filmoch Blade Runner a Žblnk!, ale potom v nevýrazných komediálnych filmoch úplne zapadla. „Rozhodol som sa, že jej dám ešte šancu.“
Pre titulnú postavu Billa chcel pôvodne Warenna Beattyho. Lenže keď mu povedal, že má hrať postavu Davida Carradina, Beatty sa vraj spýtal, prečo neosloví priamo jeho. „Uznal som to, a šesťdesiatsedemročný Caradine – Kung-fu dostal príležitosť na comeback. A postavu stopäťdesiatročného majstra kung-fu hrá Gordon Liu: napriek stareckému vzhľadu má rýchle reflexy a smrtiacu techniku. Čínskeho herca som potom sám nadaboval do angličtiny, a tak som dosiahol to, čo som si raz predsavzal – objaviť sa v každom svojom filme.“
Deväť mesiacov režisér nakrúcal, potom sa tri mesiace trápil v strižni a nakoniec hrubý zostrih ukázal producentovi Harveyovi Weinsteinovi: „Nemôžem sa dostať pod tri hodiny, skús to urobiť so mnou.“
Spoluzakladateľ a šéf štúdia Miramax, ktorý má v Hollywoode pre svoj razantný prístup ku kráteniu prezývku Strihoruký Harvey, bol odhodlaný dostať ho pod dve hodiny. Lenže to, čo videl, ho tak nadchlo, že sa rozhodol uviesť Kill Billa ako dva filmy! Vraj preto, že toľko násilia by nikto tri hodiny v kuse nevydržal.
Druhý diel bude uvedený v USA 20. februára 2004, na Slovensku o dva týždne neskôr.
Autor: LARRZ FINE