Vládna Maďarská socialistická strana (MSZP) stále trpí svojou minulosťou. Je nástupkyňou niekdajšej maďarskej komunistickej strany. Dnešní socialisti síce povstali z jej reformného krídla a dokonca sa ospravedlnili za bezprávie páchané komunistickou mocou, stále to však nestačí.
Predstavitelia mladšej a strednej generácie socialistických politikov majú zoči-voči klesajúcim volebným preferenciám pocit, že musia v odpútaní sa od minulosti zájsť ešte ďalej. „Podľa jedného prieskumu si 40 percent ľudí stále myslí, že v MSZP funguje dedičstvo štátostrany,“ povedala podpredsedníčka strany a predsedníčka parlamentu Katalin Sziliová. Jedna z hlavných predstaviteliek nespokojných dokonca hovorila o potrebe zbaviť sa niekdajších aparátnikov.
Časť vedúcich politikov strany začala politickú kariéru pred rokom 1989 a je to na ich vystupovaní často poznať. Vynikne to najmä v porovnaní s mladistvým opozičným Fideszom.
Ani takzvaní mladí však nie sú v strane jednotní. Časť by chcela viesť socialistov viac liberálnym smerom, iní hovoria o návrate k ľavicovým hodnotám. Prvá skupina má blízko k súčasnému premiérovi Péterovi Medgyessymu. Ten to tesne pred rokom 1989 dotiahol až na člena ústredného výboru strany, do novej socialistickej strany však doteraz nevstúpil. Vo funkcii premiéra sa obklopuje skôr ľuďmi mimo klasických straníckych štruktúr, ktorých sa potom naopak snaží spätne presadiť do MSZP.
Príkladom je bývalý podnikateľ, dnes minister športu a mládeže Ferenc Gyurcsány, ktorý sa netají ambíciami byť časom predsedom a volebným lídrom strany. To, že ide o reálnu možnosť, dokazujú aj útoky Fideszu, ktoré sa v posledných mesiacoch zamerali hlavne na osobu Gyurcsánya.
Generačná zmena však v podmienkach maďarských socialistov znamená hlavne to, že by boli bývalí funkcionári komunistickej strany nahradení bývalými funkcionármi KISZ, maďarskej obdoby Socialistického zväzu mládeže, z ktorých drvivá väčšina takzvaných mladých pochádza.
Súčasťou plánovaných zmien by mohla byť aj zmena mena, a zmena sídla strany. Dnešné nevábne ústredie socialistov bolo totiž do roku 1989 sídlom budapeštianskeho ústredia komunistickej strany. Objavil sa nápad, aby nové sídlo postavili od základov podľa návrhu nejakého mladého architekta.
PETER MORVAY