
Condoleezza Riceová a Donald Rumsfeld: kto teraz vedie americkú politiku v Iraku? FOTO – ČTK/AP
Napriek uisteniam, že k žiadnemu sporu nedochádza, je minister obrany Donald Rumsfeld urazený. Doteraz mal Irak na starosti práve on a jeho ministerstvo. Teraz touto agendou poveril Bush poradkyňu pre národnú bezpečnosť Condoleezzu Riceovú. Biely dom vysvetľuje, že to jeho pozíciu neoslabuje. Rumsfeld však najlepšie vie, že to nie je pravda.
Keď sa ho v utorok pýtali európski novinári, prečo Bush vytvoril novú irackú stabilizačnú skupinu, Rumsfeld odpovedal: „Musíte sa opýtať Condi.“ Reportérom to nestačilo a pýtali sa ďalej. Rumsfeld stratil nervy a odvrkol im: „Povedal som vám, že neviem. Nie je to jasné? Nerozumiete po anglicky?“
Z jeho reakcie sa dá predpokladať, že vo Washingtone sa rozbehol spor medzi Bielym domom a Pentagonom (ministerstvom obrany). O nezhodách v Bushovom vojnovom tíme sa hovorí dlhšie a ľudia z okolia administratívy z času na čas vynesú na verejnosť aj nejakú zúrivú historku. Oficiálne sa však všetci tvária, že okolo Iraku panuje zhoda.
Presne tak to vyzerá aj teraz. Na druhý deň po rozhovore s Európanmi Rumsfeld povedal, že vlastne nebol prekvapený, iba sa o tom dozvedel až z novín a Bush zasa tvrdil, že ho vlastne neobišli, len mu to vopred nepovedali.
Bush je v komplikovanej pozícii. Na jednej strane nechce stratiť Rumsfelda, a preto ho verejne podporil. Na druhej však musí presvedčiť Kongres, že 87 miliárd dolárov, ktoré pýta na obnovu Iraku a Afganistanu, nezmizne do stratena. Práve preto vytvoril skupinku, ktorá má byť dôkazom, že Biely dom sa problému naozaj venuje a nedopustí už zlyhania. Vo Washingtone sa totiž dlho hovorí, že chyby vznikajú hlavne preto, že medzi sebou stále súperí ministerstvo zahraničia a obrany. „Condi“ má za úlohu upokojiť situáciu.
V tejto atmosfére Biely dom rozbieha novú mediálnu ofenzívu. Ako prvá sa pred verejnosť postavila včera práve Riceová, dnes ju nasledoval Bush. Obaja hovoria, že zaútočiť na Irak nebola chyba. Že správa inšpektorov Davida Kaya síce nehovorí o žiadnych nálezoch zakázaných zbraní, ale potvrdzuje, že Saddám na nich dlhodobo pracoval.
Bush má pocit, že Irak vyzerá ako zlyhanie pre zlé filtrovanie správ médiami. Biely dom podľa neho doteraz nedokázal vyhrať svoju vojnu na mediálnom fronte. Na mieste je otázka, či sa mu to teraz podarí. Novú ofenzívu totiž začali klasickým mediálnym zlyhaním: skupinkou.
MATÚŠ KOSTOLNÝ