V utorok turecký parlament schválil vyslanie desaťtisíc vojakov do Iraku. Miestni predstavitelia však nechcú, aby v krajine pôsobili vojaci zo susedných štátov. Podľa nich im nikto nezabráni, aby si tam hrali svoje mocenské hry. Príchod nových vojakov by tiež znamenal, že koalícia nechce Irak tak rýchlo opustiť.
Washington by Turkov potreboval početne aj symbolicky, ale zároveň nechce riskovať spor s miestnou správou a obvinenie, že sa správa ako necitlivý okupant. Včera sa horlivo diskutovalo o kompromise.
Optimisti hovoria, že Turci zrejme do Iraku pôjdu, ale s jasne časovo a územne vymedzeným mandátom. Nedá sa predpokladať, že by tam boli rok, ako to odsúhlasil parlament.
Od začiatku je jasné, že tureckí vojaci nebudú pôsobiť v severnom Iraku, ktorý obývajú Kurdi. Nechcú to ani Američania, ani Iračania. Nedostanú zrejme ani okolie Tikrítu, ktoré je blízko kurdských oblastí.
Ak Turci do Iraku vôbec pôjdu, budú umiestnení v tzv. sunnitskom trojuholníku, teda v okolí Bagdadu. Vyznačuje sa dvomi faktormi - Kurdi tam takmer nežijú a odohráva sa tam najviac útokov na koaličných vojakov. Turci by sa tam ľahko mohli stať obeťou Saddámových prívržencov. Pre tureckú verejnosť, ktorá vyslovuje masívne nie odchodu svojich vojakov do Iraku, by sa iracká misia čoskoro mohla stať totálne neprijateľnou.
Pobyt v sunnitskom trojuholníku by zároveň minimalizoval turecké šance ovplyvňovať vývoj na severe, kde žijú Kurdi, s ktorými má Ankara tradične zlé vzťahy, ale aj turkménska menšina, ktorú Ankara naopak podporuje. Kurdskí členovia dočasnej irackej správy si myslia, že aj keď budú Turci pri Bagdade, presúvať tam sa budú cez severný Irak, čo môže spôsobiť problémy.
Turecký premiér Erdogan však tvrdí, že jeho vojaci budú v Iraku pôsobiť ako mierotvorcovia a nie ako okupanti. To, že ich tam Anakara posiela, súvisí s jej snahou zlepšiť vzťahy s Američanmi, pomôcť si z balíka, ktorý je určený na obnovu krajiny a vylepšiť svoj štátny rozpočet americkou pôžičkou.
Američania si tiež nechcú pokaziť komunikáciu so spojencom z NATO. Na Turkov dlhé mesiace tlačili a teraz si nemôžu dovoliť totálne odmietnutie. Navyše skutočne potrebujú nových vojakov.
JANA MIKUŠOVÁ