
Ahmed Kurája. FOTO - ČTK
odmietol.
Kurája sa podobne ako jeho predchodca Mahmúd Abbás s Arafatom zrazil v otázke kompetencií v bezpečnostnej oblasti. Arafat nechcel vo vláde ponechať pôvodne vlastného nominanta Násira Júsufa, ktorý mal byť ministrom vnútra a pripravoval reformu bezpečnostných síl. Mal tiež plán, ako kontrolovať teroristov. Vylučoval však, že by s nimi išiel do otvoreného konfliktu. Kurája Júsufa podporil.
Krátko pred Kurájovými vyjadreniami palestínski poslanci odložili hlasovanie o dôvere novej vláde. Odôvodnili ho spormi o charakter a veľkosť kabinetu. Časť z nich chce, aby 8-členný kabinet vymenovaný Arafatom v nedeľu fungoval len ako krízová vláda s mesačným mandátom. Iní poslanci požadovali, aby hlasovali o dôvere kabinetu tak, aby sa mohol zmeniť na „normálnu vládu“. Prominentná palestínska politička Hannan Ašráviová hovorí o hlbokej ústavnej kríze.
Hlasovanie o vláde presunuli na sobotu. Ak však Kurája skutočne podá demisiu, nebude fakticky o čom hlasovať.
Z Ramalláhu včera prichádzali informácie o zhoršujúcom sa Arafatovom stave a bezradnosti lekárov. Podľa Jerusalem Post sa u neho v stredu v noci opäť stretlo lekárske konzílium. Oficiálne sa však palestínsky predák cíti lepšie.
Izrael na pohyby na palestínskej politickej scéne zatiaľ nereagoval. Skepticky sa stavia aj ku Kurájovej ponuke na obnovenie rokovaní o prímerí.
Neďaleko Tulkarímu sa včera pri kontrolnom stanovišti odpálil palestínsky samovražedný atentátnik. Zranil dvoch vojakov a jedného Palestínčana. K atentátu sa prihlásili Brigády mučeníkov al-Aksá.
(mik)