
Pred policajnou stanicou v Sadre zostali len trosky vybuchnutého auta. FOTO - REUTERS
Jeden z nakrvavejších útokov v Iraku od pádu Saddáma sa odohral v chudobnej bagdadskej štvrti Sadr. Pred miestnou policajnou stanicou tam ráno stáli policajti, ktorí si prišli po výplatu. Do budovy narazilo auto s dvomi pasažiermi. Vybuchlo a okrem útočníkov zabilo najmenej 8 Iračanov, z toho šiestich civilistov.
Irackí policajti sú častými cieľmi útokov, pretože ich považujú za kolaborantov. Jeden zo 45 zranených, policajt Saad Dharadží agentúre AP povedal, že minulý piatok sa im pri tradičnej modlitbe v mešite vyhrážal šíitský imám. Mal vraj tvrdiť, že sa im „pomstí za to, že slúžili pod Saddámom.“
Ľudia, čo sa prišli pozrieť na miesto útoku, z neho podozrievali Saddámových verných. Iní hovorili o radikálnej islamskej sekte wahábistov. Policajti samovražedný atentát spájali s protestmi šíitov proti zadržiavaniu imáma Muajada Chazradžího.
K útoku sa podobne ako k sérii augustových samovražedných atentátov, pri ktorých zahynulo 120 ľudí, nikto neprihlásil. V Bagdade včera zabili aj španielskeho vojenského atašé Jose Antonia Bernala. Podľa nemenovaného španielskeho diplomata pri dverách jeho bytu zazvonil muž oblečený v odeve šíitského imáma, Bernalovi bol muž podozrivý, pre to utekal do vnútra. Zastavili ho však guľky, ktoré ho zasiahli do krku. Vraj na neho strieľali muži sediaci v tmavom aute. Američania, ktorí sú denne konfrontovaní s násilím v Iraku zatiaľ márne bojujú o prijatie rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktorá by umožnila príchod ďalších vojakov a peňazí do krajiny.
Denník New York Times napísal, že sa dokonca uvažuje o jej úplnom stiahnutí. Niektoré európske krajiny však tvrdia, že bez schválenej rezolúcie by sa nemala konať darcovská konferencia pre Irak plánovaná na 23. október. Európska únia potvrdila, že konferencia bude. Brusel totiž nechce riskovať ďalšiu roztržku s Washingtonom. Očakáva sa však, že príspevky jednotlivých krajín budú oveľa nižšie ako predpokladajú Američania.
(mik, reuters)