Nadmerná byrokracia pri registrácii domény
Väčšinu svetových domén možno zaregistrovať vyplnením formulára cez internet, pri slovenskej doméne je však nutné formulár z webovej stránky vytlačiť, podpis overiť u notára (fyzické osoby) a zaslať poštou. EuroWeb takýto systém zdôvodnil lepšou ochranou pred doménovými podvodníkmi.
Technické a bezpečnostné nedostatky systému
Webová stránka www.sk-nic.sk, cez ktorú sa zabezpečuje registrácia domén či overovanie ich majiteľov, bola v priebehu tohto roka veľmi často nefunkčná. Začiatkom septembra došlo k niekoľkohodinovému výpadku celého doménového systému a o niekoľko dní neskôr sa v hackerskom časopise objavil podrobný popis útoku na starý systém domén, pri ktorom došlo aj ku krádeži údajov zo systému firmy. Ukoristené heslá boli navyše koncom septembra zneužité na dočasné znefunkčnenie stránok jedného z internetových providerov.
Podľa vyjadrenia firmy je „SK-NIC vďaka svojmu postaveniu národného registrátora… prirodzeným terčom napadnutí podobného charakteru.“ Firma ubezpečuje, že zdokonaľovanie bezpečnostnej politiky je jej najvyššou prioritou a „tím odborníkov… vyhodnocuje a aplikuje všetky možnosti jeho vylepšovania“.
Ceny služieb
Za každú zaregistrovanú doménu musí jej majiteľ platiť ročný poplatok 600 korún (bez DPH), registrátori s väčším počtom domén platia 400 Sk. Je to o málo vyšší poplatok, než pri niektorých svetových doménach ako .org, avšak nižší než poplatky vo väčšine okolitých krajín (napr. 800 českých korún v ČR) a podľa EuroWebu jeden z najnižších na svete za národnú doménu. Verejnosť však zatiaľ nemôže posúdiť, aké sú skutočné náklady firmy na správu domén a či je stanovená cena vzhľadom na vynaložené náklady primeraná.
Autor: TOMÁŠ BELLAMILAN POLTÁR