VIEDEŇ - Rakúska národná banka od začiatku zavedenia spoločnej meny do obehu od 1. januára minulého roku pri kontrole mincí, čo prechádzajú cez jej triedičky, našla okolo tisíc falošných dvojeurových mincí. V krajine je ich podľa odhadov v obehu okolo 130 miliónov. Podľa pracovníka centrálnej banky Stefana Augustina falošných mincí môže byť v obehu zrejme viac, ale niektorí ľudia, ktorí sa k nim dostali, si ich nechávajú ako talizman, alebo ako vhodný predmet na obchod na burze numizmatikov.
Bankoví úradníci dokážu rozoznať pravú mincu od falošnej už podľa zvuku. Vyhodia ich do vzduchu a nechajú dopadnúť na plech. Odborníci tejto skúške hovoria „suchá analýza“. Augustin povedal, že falšovanie mincí v Rakúsku nebolo doteraz bežné, lebo ich „tvrdé“ peniaze nestáli peňazokazcom za námahu. Falšovanie päťmarkoviek v Nemecku a desaťfrankoviek vo Francúzsku však v predchádzajúcom období nebolo zriedkavosťou.
Častejším objektom falšovateľov sú papierové eurá. Vlani v druhom polroku ich rakúska centrálna banka stiahla z obehu 2949 kusov, kým v prvom polroku tohto roku ich bolo už 3272 kusov. Najčastejšie falšovanými bankovkami sú 50-eurovky.
Podľa rakúskeho denníka Der Standard hlavná časť falšovaných peňazí prichádza do Rakúska z východných krajín. Falšovanie eur je však disciplínou, ktorá sa už rozšírila po celej západnej Európe. Mnohí falšovatelia pokračujú vo svojej predchádzajúcej činnosti, len namiesto mariek a frankov si vyrábajú eurá. Dvojeurovky získavajú približne za tretinu ich nominálnej hodnoty. V prípade odhalenia a odsúdenia však straty mnohonásobne prekročia krátkodobý zisk.
(tasr)