BRATISLAVA – Dlhy nemocníc, lekární a poisťovní má vyriešiť akciová spoločnosť Veriteľ. Založili ju ministerstvá zdravotníctva a financií a Fond národného majetku. Opozícia systém kritizuje a ministerstvo zdravotníctva obviňuje z nepriehľadnosti. Nemocnice sú nervózne, pretože ich oddlženie je v nedohľadne.
Veriteľ zhromažďuje záväzky nemocníc a lekární a mal by ich zaplatiť peniazmi z privatizácie. Na tento účel už dostal 3,45 miliardy korún z privatizácie a miliardu od zdravotných poisťovní.
„Je to veľmi neobvyklé. Celá zdravotnícka obec má obrovské obavy, pretože už niekoľko rokov čaká na oddlženie, a pýta sa, načo do toho vstupuje medzičlánok?“ hovorí člen zdravotníckeho výboru parlamentu, poslanec Smeru Pavol Paška. „Nehovoriac o tom, že sa objavuje všetko to, čo obsahuje klasický finančný obchod s pohľadávkami.“
Minister Zajac na Veriteľovi nevidí nič tajomné. „Je to také transparentné, že to už nemôže byť transparentnejšie.“ Štát založil akciovku, aby urobila „jednoduchú transakciu“ – oddlženie. „Všetky oddlžovacie techniky, ktoré sme tu videli od roku 1999, situáciu neriešili,“ hovorí.
Ak doteraz štát dal peniaze priamo nemocniciam, poisťovne im podľa Zajaca znížili platby. A nemocnice, vediac, že sa bude oddlžovať, robili zbytočné nákupy. Preto chce minister najskôr overiť ich dlžoby.
Veriteľ podľa Zajaca šetrí štátne peniaze, pretože firmy, keď majú nádej dostať hotovosť, sú ochotné zriecť sa časti svojich pohľadávok a penále. Štát tak vraj zaplatí aj o 20 percent menej, ako by mal.
Nemocnice, ktorých sa oddlžovanie týka, sa sťažujú na nedostatok informácií. „Tento rok sme už dvakrát posielali zoznam našich dlžôb, na jar ministerstvu a na jeseň Veriteľovi. Stále však nevieme, či Veriteľ vôbec má peniaze, kedy prídu, a prečo sa to zdržuje. Nevieme tiež, či peniaze dostaneme my, alebo priamo firmy, a ako to potom vykážeme v účtovníctve. Je v tom priveľa otáznikov,“ hovorí ekonomický námestník nemocnice s poliklinikou v Trstenej Dušan Šurina.
„Čakáme a čakáme a ministrove vyhlásenia o skorom oddlžovaní sa nenapĺňajú, a už je polovica októbra,“ hovorí Jozef Karaš, riaditeľ nemocnice v Starej Ľubovni. Do Bratislavy poslali „obrovskú kopu“ dokumentov. Veriteľ s nemocnicou vraj komunikuje minimálne, len cez faxy alebo e-maily.
Veriteľ už podľa Zajaca oddlžil dve nemocnice, nepovedal však ktoré. Minister utajovanie zdôvodňuje snahou predísť lobistickým tlakom a kšeftovaniu s pohľadávkami. Po oddlžení zdravotníctva Veriteľ podľa neho zanikne.
Paška hovorí, že ministerstvo porušuje zákon. „Zariadenia, ktoré prešli na VÚC a mestá, mali byť oddlžené už k 1. januáru. Je polovica októbra a nič sa nedeje.“
BARBORA TANCEROVÁ