V tejto dedine, vzdialenej len päť kilometrov od Spišskej Novej Vsi, nie je ničím nezvyčajným v zime roztápať sneh. O automatických práčkach môžu niektoré odorínske ženy iba snívať. Ako však povedal starosta obce Mikuláš Živčák, situácia by sa mala obrátiť k lepšiemu.
V obci už v minulom roku začali so stavbou verejného vodovodu. Zatiaľ preinvestovali viac ako štyri milióny štátnych peňazí, ďalších 1,5 milióna korún išlo na stavbu z obecného rozpočtu. Zatiaľ však nie je ešte známy termín, kedy sa Odorínčania budú môcť pripojiť na verejný vodovod.
„Periem raz za dva týždne a o automatickej práčke nemôže byť v našej domácnosti ani reči. Verím však, že na päťdesiatku si ju už budem môcť kúpiť,“ hovorí pani Kokorínová. „Na polievanie záhrady chytáme do sudov dažďovú vodu. Kým nám na poschodie dôjde teplá voda, studenú odchytávame do nádob a neskôr ju použijeme napríklad na splachovanie záchodu. Aj pri kúpaní šetríme. Zať, ktorý k nám prišiel bývať zo Spišskej Novej Vsi, sa chodí radšej kúpať ku svojim rodičom.“ Jej domácnosť je síce na prvý pohľad moderne zariadená, chýba v nej však to najdôležitejšie - voda.
Ako povedal starosta, Odorínčania si pomáhajú, ako môžu. „Chodia napríklad do neďalekých Danišoviec a z verejnej studničky vozia vodu v kanviciach. Alebo si pomáhajú príbuzní medzi sebou. Tí, čo bývajú v nižšie položenej časti dediny, pomôžu s vodou tým, čo bývajú na kopci,“ spresnil.
Niekedy sú však Odorínčania nútení pristúpiť aj k extrémom. Kalkulujú ešte aj s vodou, v ktorej sa kúpali, a splachujú ňou WC. Alebo v zime roztápajú sneh, vodu zohrievajú a používajú ju napríklad pri upratovaní.
„Začali sme už so stavbou vodovodu. Chceli by sme pre akútnu situáciu požiadať o spustenie skúšobnej prevádzky, aby sme čím skôr pomohli odorínskym domácnostiam. Veľmi dôležité bude, aby štátne vodohospodárske orgány a Štátny zdravotný ústav dali súhlas na predčasné užívanie čiastočne zrealizovanej stavby,“ dodal Živčák.