Dzurinda. O sebe povedal, že nie je taký naivný, aby „som si bol býval myslel, že keď pichnem do osieho hniezda, že tie osy nebudú štípať“. Osy podľa neho štípu, ale má zmysel to vydržať. Index vnímania korupcie sa na Slovensku nezmenil už tri roky – zo 133 krajín sme na 59. mieste, na úrovni Kolumbie alebo Peru. Premiér povedal, že index sa zmení. „Po tieto dni, keď sú médiá plné toho, čoho sú, môžeme očakávať, že občania budú pokojne vnímať tento fenomén? Alebo že budú skôr viac znepokojení?“ Premiéra a šéfa SDKÚ MIKULÁŠA DZURINDU sme včera požiadali aj o vyjadrenie k poklesu dôvery k všetkým štyrom lídrom vládnych strán, ktorý ukázal septembrový prieskum.
Ako si vysvetľujete pokles dôvery k lídrom koalície?
„Tak ako je nespornou výhodou programovo konzistentnej koalície, že je schopná zhodnúť sa na principiálnych reformných krokoch, jej nevýhodou je, že všetci súťažíme o priazeň tej istej skupiny voličov. Azda preto sa nedarí dodržiavať predsavzatia o tom, že nebudeme prípadné rozpory riešiť v médiách, ale rokovaním. Myslím, že to sa našim voličom nepáči. No a v poslednom čase sa v tomto prirodzenom zápolení viackrát vyskytla aj taktika ‘čím horšie partnerovi, tým lepšie mne‘. Výsledky výskumov ukazujú, že je to taktika krátkozraká .“
Zaznamenali ste najväčší pokles dôvery z lídrov vládnych strán. Vo februári vám dôverovalo 9,9 percenta ľudí a teraz len 4 percentá. Čo s tým mienite robiť?
„Ak by som čerpal informácie len z niektorých médií, sám by som musel o sebe silno pochybovať. Dôvera sa dá stratiť aj na základe dojmov či pocitov, ale získať ju podľa mňa možno len skutočnými výsledkami práce. Mojou snahou je, a nie kvôli získaniu dôvery, ale kvôli občanom Slovenska, aby výsledky práce vlády, ktorej som predsedom, pocítili priaznivo ľudia ešte počas tohto volebného obdobia. No a samozrejme naďalej, a možno ešte viac než doteraz, budem venovať čo najviac času osobným stretnutiam s občanmi.“ (sp, mož)